Forum fotograficzne. Działania Płockiej Grupy Fotograficznej poświęcone są fotografii i grafice, konsolidacji lokalnego środowiska fotograficznego, a także promocji i popularyzacji miasta Płock.

Regulamin forum
Max. długość dłuższego boku 900 pix. Brak ograniczeń wielkości dla panoram.
NETYKIETA
 
Awatar użytkownika
Maszakrator
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 16 paź 2010, 09:21
System: Hewlett-Packard
Lokalizacja: Płock/Giżycko
Kontaktowanie:

Re: Qtk - Portrety początkującego

poniedziałek, 9 maja 2011, 22:47

pozwólmy działać naturze...
niepasteryzowane.
Zacnie powiedziane - polać Ci!
 
Awatar użytkownika
minimalnaprawda
Posty: 400
Rejestracja: niedziela, 26 wrz 2010, 18:09
System: Zenit

Re: Qtk - Portrety początkującego

poniedziałek, 9 maja 2011, 22:59

problem w tym, że zdjęcia 7,8 nie są Twoje.
Nie Twoja charakteryzacja, światło, model...
Czyli jak robie zdjecia na meczach to tez foty nie sa moje, bo ja nie ubieram sportowców i nie ja oświetlam hale. Chyba kolego troche przesadzasz z tym swoim profesjonalizmem. Kolega chciał opinie odnośnie kadru itp a nie tekstu typu ze model nie jest jego. Niezrozumiałe są dla mnie Twoje teksty w stosunku do amatorów. Pokaz swoje zdjecia!!!!!!!! Bo gadac to kazdy potrafi
chłopaku...
a co kiedy robisz fotosy? Ty ustawiasz światło? charakteryzujesz? reżyserujesz scenę?
A gdy podejdziesz na 50 cm od obrazu Caravaggia i strzelisz zdjęcie, to podpiszesz ją swoim nazwiskiem?
Mylisz trochę pojęcia pomiędzy fotoreportażem sportowym, a fotografią studyjną.
poczytaj o fotoreportażu.
 
Awatar użytkownika
cezarycezary
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 12441
Rejestracja: poniedziałek, 18 maja 2009, 14:22
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: Qtk - Portrety początkującego

poniedziałek, 9 maja 2011, 23:25

problem w tym, że zdjęcia 7,8 nie są Twoje.
Nie Twoja charakteryzacja, światło, model...
Polemizowałbym. Myślę że to nie do końca trafne stwierdzenie ba powiem więcej-uważam je za błędne.
Bądź co bądź zapłacił za bilet wstępu co po części już w tym momencie czyni go współautorem "sukcesu". Pomińmy już kwestie wykonania zdjęcia, ekspozycji, kompozycji ;)
 
Awatar użytkownika
minimalnaprawda
Posty: 400
Rejestracja: niedziela, 26 wrz 2010, 18:09
System: Zenit

Re: Qtk - Portrety początkującego

poniedziałek, 9 maja 2011, 23:31

problem w tym, że zdjęcia 7,8 nie są Twoje.
Nie Twoja charakteryzacja, światło, model...
Polemizowałbym. Myślę że to nie do końca trafne stwierdzenie ba powiem więcej-uważam je za błędne.
Bądź co bądź zapłacił za bilet wstępu co po części już w tym momencie czyni go współautorem "sukcesu". Pomińmy już kwestie wykonania zdjęcia, ekspozycji, kompozycji ;)
wciąż się nie zgadzam... za bilet do louvru też płacisz.
w żadnym przypadku nie jestem w stanie się zgodzić.
Dam Ci przykład.
chcesz zrobić sobie autoportret, ale nie masz wyzwalacza. Ustawiasz sobie światło, charakteryzujesz się, reżyserujesz scenę z własną osobą, ale musisz poprosić kogoś o naciśnięcie spustu.
Sądzisz, że ta osoba jest autorem zdjęcia?
 
Awatar użytkownika
siwy
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 5043
Rejestracja: środa, 9 cze 2010, 13:46
System: Canon
Lokalizacja: Płock/Słupno
Kontaktowanie:

Re: Qtk - Portrety początkującego

wtorek, 10 maja 2011, 06:15

idziesz na sesję, modelka jest charakteryzowana przez osobę za to odpowiedzialną, koledzy ustawiają światła, Ty dowodzisz naciskaniem spustu - nie są to Twoje zdjęcia ?
to tak jak fotografowanie budynku w sumie - ktoś (architekt) go zaprojektował, developer wybudował, światło mam zastane (można powiedzieć od Boga). Nie są to moje zdjęcia ?
tak samo focenie wystroju wnętrz - ktoś projektuje, ja focę...
Można i Bezkarnie...
FacebookowoThumbs up!
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Qtk - Portrety początkującego

wtorek, 10 maja 2011, 06:48

idziesz na sesję, modelka jest charakteryzowana przez osobę za to odpowiedzialną, koledzy ustawiają światła, Ty dowodzisz naciskaniem spustu - nie są to Twoje zdjęcia ?
to tak jak fotografowanie budynku w sumie - ktoś (architekt) go zaprojektował, developer wybudował, światło mam zastane (można powiedzieć od Boga). Nie są to moje zdjęcia ?
tak samo focenie wystroju wnętrz - ktoś projektuje, ja focę...
oj nie jest tak do końca. Sa ludzie którzy potrafią ogarnąć wszytko począwszy od stylizacji przez make up po sama fotografię. Nawet jak umawiasz się z modelem , stylistą i wizażystą omawiasz z nimi co będziecie tworzyć. "Zrobiebienie" modela to często nie jest dzieło fotografa ale to on potem z nimi współpracuje, ustawia, jest w ciągłym kontakcie. W przypadku tych zdjęć model grał dla wszystkich i nikt nie miał wpływu na to. To było jak w teatrze - dobra gra aktora która trzeba tylko uchwycić. Na 1. udało się genialnie choć ta kolorystyka nie leży mi ale kadr jest świetny. Trzeba rozgraniczyć te dwie sprawy ale tez nie ma co specjalnie wytykać palcem że komuś model fantastycznie zagrał, przecież w watko było info skąd pochodzi fota.

Fotki godne pokazania, brawo.
 
Awatar użytkownika
siwy
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 5043
Rejestracja: środa, 9 cze 2010, 13:46
System: Canon
Lokalizacja: Płock/Słupno
Kontaktowanie:

Re: Qtk - Portrety początkującego

wtorek, 10 maja 2011, 07:01

idziesz na sesję, modelka jest charakteryzowana przez osobę za to odpowiedzialną, koledzy ustawiają światła, Ty dowodzisz naciskaniem spustu - nie są to Twoje zdjęcia ?
to tak jak fotografowanie budynku w sumie - ktoś (architekt) go zaprojektował, developer wybudował, światło mam zastane (można powiedzieć od Boga). Nie są to moje zdjęcia ?
tak samo focenie wystroju wnętrz - ktoś projektuje, ja focę...
oj nie jest tak do końca. Sa ludzie którzy potrafią ogarnąć wszytko począwszy od stylizacji przez make up po sama fotografię. Nawet jak umawiasz się z modelem , stylistą i wizażystą omawiasz z nimi co będziecie tworzyć. "Zrobiebienie" modela to często nie jest dzieło fotografa ale to on potem z nimi współpracuje, ustawia, jest w ciągłym kontakcie. W przypadku tych zdjęć model grał dla wszystkich i nikt nie miał wpływu na to. To było jak w teatrze - dobra gra aktora która trzeba tylko uchwycić. Na 1. udało się genialnie choć ta kolorystyka nie leży mi ale kadr jest świetny. Trzeba rozgraniczyć te dwie sprawy ale tez nie ma co specjalnie wytykać palcem że komuś model fantastycznie zagrał, przecież w watko było info skąd pochodzi fota.

Fotki godne pokazania, brawo.
zazwyczaj jednak nie malujesz swoimi rękami modelki, a przekazujesz wizję fot... tudzież masz narzucone z góry przez zleceniodawcę... stylizacją zajmuje się profesjonalny stylista itp itd... ale wiadomo - wszyscy współpracują nad całością... nie można powiedzieć wg mnie w takiej sytuacji że jestem tylko tym, co pociąga spust migawki ?
fotkę z targów można porównać do koncertowych - wyszła kapela, gra swoje, ktoś ich wystylizował, oświetleniowiec bawi się światłem a ja robię foto - czyje jest zdjęcie ?
Można i Bezkarnie...
FacebookowoThumbs up!
 
Awatar użytkownika
minimalnaprawda
Posty: 400
Rejestracja: niedziela, 26 wrz 2010, 18:09
System: Zenit

Re: Qtk - Portrety początkującego

wtorek, 10 maja 2011, 07:07

idziesz na sesję, modelka jest charakteryzowana przez osobę za to odpowiedzialną, koledzy ustawiają światła, Ty dowodzisz naciskaniem spustu - nie są to Twoje zdjęcia ?
to tak jak fotografowanie budynku w sumie - ktoś (architekt) go zaprojektował, developer wybudował, światło mam zastane (można powiedzieć od Boga). Nie są to moje zdjęcia ?
tak samo focenie wystroju wnętrz - ktoś projektuje, ja focę...
Myślisz, że Lachapelle sam ogarania wszystko nie planie? Pewnie, że nie. Przychodzi na gotowe, kiedy wszystko poustawiane, pomalowane i tak dalej. Wystarczy obejrzeć jakiś making of na youtube - na planie biega pół tysiąca osób. Tylko, że jest pewien haczyk: On to wszystko wymyślił i ustalił wcześniej.
No oczywiście, możemy się tu spierać - był tam, robił relację i tak dalej.
...
jeszcze nad tym pomyślę....
 
Awatar użytkownika
minimalnaprawda
Posty: 400
Rejestracja: niedziela, 26 wrz 2010, 18:09
System: Zenit

Re: Qtk - Portrety początkującego

wtorek, 10 maja 2011, 07:10

fotkę z targów można porównać do koncertowych - wyszła kapela, gra swoje, ktoś ich wystylizował, oświetleniowiec bawi się światłem a ja robię foto - czyje jest zdjęcie ?

No właśnie nad tym się zastanawiam. Bo wydaje mi się, że trafniejszym porównaniem byłyby fotosy np filmowe.
 
Awatar użytkownika
siwy
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 5043
Rejestracja: środa, 9 cze 2010, 13:46
System: Canon
Lokalizacja: Płock/Słupno
Kontaktowanie:

Re: Qtk - Portrety początkującego

wtorek, 10 maja 2011, 07:35

zgodzę się z tym, też mamy grę aktorską, charakteryzację i oświetlenie...
swoją drogą foto filmowe to też ciężki kawałek chleba.
Można i Bezkarnie...
FacebookowoThumbs up!
 
Awatar użytkownika
minimalnaprawda
Posty: 400
Rejestracja: niedziela, 26 wrz 2010, 18:09
System: Zenit

Re: Qtk - Portrety początkującego

wtorek, 10 maja 2011, 07:41

zgodzę się z tym, też mamy grę aktorską, charakteryzację i oświetlenie...
swoją drogą foto filmowe to też ciężki kawałek chleba.
no trudno się nie zgodzić.
Latasz, każdy ma Cię za piąte koło u wozu, a nawet Cie w napisach końcowych nie ma, a jeśli już to gdzieś na koniec czcionką 3.
 
Jacek

Re: Qtk - Portrety początkującego

wtorek, 10 maja 2011, 16:15

1.2.3. sa bardzo dobre i gdybym umiał "robić" takie zdjęcia :shock:
1. skróciłbym z dłuższego boku (od dołu)
2. kadr horyzontalny byłby lepszy, chyba
3. gdyby modelka była wykadrowana w lewym boku zdjęcia lepiej by się komponowało
4. ładny kolor i światło i 7,8 podobnie.
Naprawdę świetne zdjęcia - dla mnie 1 jest naj... , następnie 4 za kolor tonację i winietkę i 7 akcja i dramatyzm.

dziękuję za uwagę.
 
Qtk
Autor tematu
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 20 lip 2010, 11:58
System: Canon
Kontaktowanie:

Re: Qtk - Portrety początkującego

środa, 11 maja 2011, 21:15

Trochę zaskoczony byłem jak zobaczyłem ilość odpowiedzi w wątku ;). Wchodząc już nie było tak fajnie, ale mimo wszystko dziękuję wszystkim za opinie.
Co do tego czy to są moje fotki. Były to targi foto-video o których już pisałem. Model stał sobie w kącie i pozował dla wszystkich. Miałem nie korzystać z okazji i odejść na stoiska z drukarkami ?;). Zrobiłem sporo zdjęć, kilka mi wyszło więc chciałem się pochwalić i oddać do oceny. Fakt, nie nie ustawiałem światło nie ja aranżowałem całą scenę i zachowanie modela. Ale czy przez te czynniki mam się schować gdzieś z tymi fotkami i nie pokazywać je światu ?? Widziałem wiele fotek Avatar'a z tegorocznych targów i jakoś nikomu to nie przeszkadzało. To JA, jak to Panowie zauważyli wcisnąłem przycisk wyzwalający migawkę, zdjęć nie ukradłem nikomu. W ostateczności można te ostatnie portrety podpiąć pod reportaż ;). Mimo wszystko czuję się autorem owych zdjęć.

Dziękuję jeszcze raz za oceny .
 
Awatar użytkownika
minimalnaprawda
Posty: 400
Rejestracja: niedziela, 26 wrz 2010, 18:09
System: Zenit

Re: Qtk - Portrety początkującego

środa, 11 maja 2011, 23:38

Możliwe, że macie rację.
To tylko moje, subiektywne, zdanie na temat takich sytuacji.
Wciąż się zastanawiam nad tego typu fotografią... i wciąż nie wiem kto w takich sytuacji jest autorem (a jeśli nie mam pewności nigdy się nie podpisuję). Robiłem trochę fotosów, ale poczucie tego, że fotografie na prawdę są moje miałem wtedy gdy szedłem z aktorami na zaplecze (na marginesie to ciekawe sceny: bohater bajki dla dzieci ucharakteryzowany na kotka, pali papierosa i krzyczy na kogoś).
Nie podważam tego, że Ty zrobiłeś zdjęcie. Uważam, że w pewnych, ściśle określonych sytuacjach, osoba wyzwalająca spust nie jest autorem fotografii. Chodź w tej sytuacji mogę się mylić.
 
Qtk
Autor tematu
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 20 lip 2010, 11:58
System: Canon
Kontaktowanie:

Re: Qtk - Portrety początkującego

środa, 18 maja 2011, 16:38

Witam. Tym razem nie modelki, nie modele z targów a takie mroczne shoty ;).

9. Obrazek
10. Obrazek]
11. Obrazek
 
Awatar użytkownika
minimalnaprawda
Posty: 400
Rejestracja: niedziela, 26 wrz 2010, 18:09
System: Zenit

Re: Qtk - Portrety początkującego

środa, 18 maja 2011, 21:30

gratuluje!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości