Forum fotograficzne. Działania Płockiej Grupy Fotograficznej poświęcone są fotografii i grafice, konsolidacji lokalnego środowiska fotograficznego, a także promocji i popularyzacji miasta Płock.

Regulamin forum
Max. długość dłuższego boku 900 pix. Brak ograniczeń wielkości dla panoram.
NETYKIETA
 
Awatar użytkownika
Shiral-Justyna
Autor tematu
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 14 mar 2014, 22:12
System: Nikon
Kontaktowanie:

Portret

środa, 29 paź 2014, 18:16

Mój trzeci portret do którego troszkę bardziej się przyłożyłam. Nie jest to jeszcze to co chciałabym, aby było.
Miałam problem z oświetleniem. Ciemne pomieszczenie, nie można było użyć lamp zewnętrznych czy innych doświetleń.
Pierwsze przed, drugie po.
Macie jakieś ciekawe tutoriale z LR/PS?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Portret

czwartek, 30 paź 2014, 10:05

Czym dłużej siedzę w portrecie tym mniej obrabiam zdjęcia a większa wagę przykładam do oświetlenia. Nie tutoriale są tu rozwiązaniem. Zobacz co się dzieje z krawędzią twarzy po lewej stronie, co się dzieje po obwodzie głowy. Rozwiązaniem jest światło a nie obróbka. Takie zdjęcia w trudnych warunkach robi się w reportażu natomiast do portretów trzeba być przygotowanym, wybrać miejsce, znaleźć odpowiednie światło, ustawić modelkę. Moja rada uciekaj od takich prób bo to strata czasu no chyba ze jest to wprawka np do reportażu ślubnego.
 
Awatar użytkownika
Shiral-Justyna
Autor tematu
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 14 mar 2014, 22:12
System: Nikon
Kontaktowanie:

Re: Portret

czwartek, 30 paź 2014, 12:59

Tak jak pisałam, nie miałam możliwości bawienia się światłem z przyczyn nie zależnych ode mnie, bo w innym przypadku te oświetlenie by było.
Widzę, do poprawki jak nic.
Dziękuję za radę i zwrócenie uwagi na to gdzie jest źle :)
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Portret

czwartek, 30 paź 2014, 13:06

nie miałam możliwości bawienia się światłem z przyczyn nie zależnych ode mnie, bo w innym przypadku te oświetlenie by było.
Gdy zamysłem od początku jest portret który będziemy mogli publikować i się nim chwalić w swoim portfolio to się po prostu wtedy zdjęć takich nie robi. :) Szkoda czasu po prostu na coś co nie da efektu zamierzonego.
 
Awatar użytkownika
Shiral-Justyna
Autor tematu
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 14 mar 2014, 22:12
System: Nikon
Kontaktowanie:

Re: Portret

piątek, 31 paź 2014, 17:15

Akurat ja jestem innego zdania:)
Zawsze warto coś robić, bo każde zadanie motywuje do dalszej pracy.
Dla mnie najważniejsze jest to, żeby w każdych warunkach dać sobie radę, dlatego uczę się całkowitej obróbki zdjęć. A nóż się trafi, kiedyś mi się to przyda?
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

piątek, 31 paź 2014, 23:42

Zawsze warto robić tak by osiągnąć najlepsze wyniki a nie bez dbania o światło i scenę.
 
Awatar użytkownika
Shiral-Justyna
Autor tematu
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 14 mar 2014, 22:12
System: Nikon
Kontaktowanie:

Re: Portret

sobota, 1 lis 2014, 11:31

Jak najbardziej zgadzam się z tym, nie kwestionuje tego. Zaznaczam jednak ponownie, że nie miałam możliwości użycia jakichkolwiek źródeł światła.
 
Awatar użytkownika
mziel
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 875
Rejestracja: piątek, 26 cze 2009, 16:58
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

sobota, 1 lis 2014, 14:00

vitkov, proces uczenia polega na popełnieniu błędów, których się nie widzi a zadaniem innych jest wskazanie błędów A nie zniechęcenie do rozwoju - "bo jak nie będzie idealne to lepiej nie robić". Zdanie jest prawdziwe ale na Twoim poziomie, czy Trzynastego albo Witka.
 
Awatar użytkownika
przemopzm
Posty: 885
Rejestracja: czwartek, 23 kwie 2009, 21:55
System: Sony
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Portret

sobota, 1 lis 2014, 16:21

Nie sztuką jest stworzyć cuda w sofcie. Sztuką jest w nim robić jak najmniej. Tak jak Vitkov polecam tą drogę.
ONE
LOVE
PEOPLE
 
Awatar użytkownika
Hamarama
Posty: 2234
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 20:39
System: Nikon
Lokalizacja: Płock, Podole Pd.

Re: Portret

sobota, 1 lis 2014, 16:32

Jeżeli tylko są chęci to robić jak najwięcej. Każdy ma swój sposób. pamiętam jak Witek napierdzielał dziewczyny jak szalony :) Teraz też napierdziela i ale wychodzi mu to o niebo lepiej.
Masz ochotę poprawiać foty w sofcie to poprawiaj. Jestem za. Na pewno kiedyś Ci się to przyda.

Taka piosenka mi się skojarzyła :D


https://www.youtube.com/watch?v=TFisb4KSG7o
 
Awatar użytkownika
Hanneggem
Administrator
Posty: 1349
Rejestracja: poniedziałek, 21 wrz 2009, 08:19
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: Portret

sobota, 1 lis 2014, 19:36

Shiral, kierunek dobry, ale chyba zanadto rozświetliłaś środek twarzy.
Sprawdź jakby wyglądało z mniejszym rozjaśnieniem.
A debatę "planować czy ratować" świadomie omijam ;)
...i nie będzie dla was życia po śmierci, bo i przed nią go przecież nie było ...

w razie kłopotów z nickiem - "Hann"
 
Awatar użytkownika
mziel
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 875
Rejestracja: piątek, 26 cze 2009, 16:58
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

niedziela, 2 lis 2014, 08:17

Debata była raczej pod tytułem "uczyć się czy nic nie robić" ;P
 
Awatar użytkownika
siwy
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 5043
Rejestracja: środa, 9 cze 2010, 13:46
System: Canon
Lokalizacja: Płock/Słupno
Kontaktowanie:

Re: Portret

poniedziałek, 3 lis 2014, 13:25

Efekt ciekawy - sporo uratowałaś z kiepskiej surówki, ale popieram zdanie Andrzeja - podstawa to dobre przygotowanie planu na zdjęcia.. pozniej o wiele mniej roboty/albo w ogóle... ;) a dłubanie w PS wiadomo - czasem się przydaje
Można i Bezkarnie...
FacebookowoThumbs up!
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Odp: Re:

czwartek, 6 lis 2014, 08:13

vitkov, proces uczenia polega na popełnieniu błędów, których się nie widzi a zadaniem innych jest wskazanie błędów A nie zniechęcenie do rozwoju - "bo jak nie będzie idealne to lepiej nie robić". Zdanie jest prawdziwe ale na Twoim poziomie, czy Trzynastego albo Witka.
Nie chodzi o zaniechanie prób ale o umiejętność znalezienia odpowiedniego światła i miejsca. Przyciskam spust wtedy gdy mam już wszystko dograne jak trzeba a nie wtedy kiedy muszę kombinować ostro w ps. Albo robię portret albo reportaż. To jest właśnie nauka - szukanie światła.
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re:

czwartek, 6 lis 2014, 10:55

Debata była raczej pod tytułem "uczyć się czy nic nie robić" ;P
absolutnie - nie - kompletnie nie zrozumiałeś tego co starałem się przekazać. W powyższym przypadku to nie jest nauka wykonywania portretu - to jest nauka jak ratować fotę w reportażu np ślubnym. Jeśli zakładam, że świadomie robię portret, który potem wystawiam w swojej galerii to muszę się przyłożyć - szukam miejsca i światła - tam gdzie go nie ma nie robię zdjęć - to naturalne - a tam gdzie znalazłem odpowiednie warunki działam.
Michał czy na fotografii koncertowej pstrykasz jak popadnie - nie - czekasz na właściwy moment by pokazać jakaś ekspresje a nie statyczne postaci w kadrze. Tu tez mogę napisać, że jak nic się nie dzieje to trzeba sobie odpuścić i co nie znaczy że nie robić zupełnie zdjęć. Troszkę nadinterpretujecie moje słowa.
 
Awatar użytkownika
mziel
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 875
Rejestracja: piątek, 26 cze 2009, 16:58
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

czwartek, 6 lis 2014, 12:11

Ok. Z jednym się zgadzam - kompletnie nie zrozumiałem tego co starałeś się przekazać.
Zabrzmiałeś strasznie drastycznie ale widzę po dwóch ostatnich postach co miałeś na myśli.

Oczywiście lepiej planować :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości