Forum fotograficzne. Działania Płockiej Grupy Fotograficznej poświęcone są fotografii i grafice, konsolidacji lokalnego środowiska fotograficznego, a także promocji i popularyzacji miasta Płock.

 
Awatar użytkownika
Blister
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Autor tematu
Posty: 3814
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 20:02
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

The Tall Ships' Races - Gdynia 2009 cz.1

poniedziałek, 27 lip 2009, 23:20

Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest The Tall Ships' Races ;)

The Tall Ships' Races lub Operation Sail, d. Cutty Sark Tall Ships' Races (Operacja Żagiel) – zlot żaglowców, przeważnie połączony z regatami oraz imprezami okolicznościowymi, organizowany przez Sail Training Association (http://www.sailtraininginternational.org) mające propagować ideę wychowania młodzieży na pokładach wielkich żaglowców.
Z inicjatywy szwedzkiego kapitana Arnolda Schumburga, już w 1938 roku w Sztokholmie spotkało się ok. 20 żaglowców. Ten zlot uważa się za pierwszą nieoficjalną jeszcze Operacje Żagiel. Pomysł ten miał najlepszy oddźwięk w krajach leżących nad Bałtykiem, powołano, zatem do życia Związek Północnoeuropejskich Statków Szkolnych, w którego skład wchodziły: Szwecja, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Norwegia, Polska.

Zasady:
Same zloty Operacji Żagiel składają się z dwóch etapów regatowych "Race1" i "Race2" (wyścigi dzielą się na etapy towarzyskie tzw. "Cruiz in Company", podczas którego istnieje możliwość wymiany części załóg) w których jednostki ścigają się w klasach:

* Klasa „A” - największe żaglowce - o długości powyżej 40 m
* Klasa „B” - żaglowce średniej wielkości o tradycyjnym ożaglowaniu - 9,14<CA<40m
* Klasa ”C” - Jachty morskie bez spinakera - 9,14<CA<40m
* Klasa ”D” - Jachty morskie ze spinakerem - 4,14<CA<40m[13]

Obowiązuje system: Race 1 → Cruise in Company → Race 2

Wyścigi dzieli jeden etap towarzyski "Cruise in Company", podczas którego istnieje możliwość wymian między załogami, w czym chętnie biorą udział młodzi ludzie.

Załogi muszą składać się z minimum 50% osób w wieku od 16 do 25 lat[14].

Uczestniczące Żaglowce:

W zlocie The Tall Ships' Races 2009 Gdynia uczestniczyć będą następujące żaglowce klasy A (czyli te największe):
- rosyjski Sedov - czteromasztowy bark, największy żaglowiec szkolny świata;
- gdyńska biała fregata - Dar Młodzieży oraz jego rosyjski brat bliźniak Mir;
- gdyńska barkentyna Pogoria;
- brytyjski Lord Nelson - jedyny w świecie żaglowiec przystosowany w pełni do integracyjnych rejsów z załogantami o ograniczonej sprawności ruchowej;
- niemiecki trzymasztowy bark Alexander von Humboldt - jeden z najlepiej rozpoznawalnych w świecie żaglowców - dzięki swojej zielonej kolorystyce żagli i kadłuba;
- holenderska barkentyna Thalassa i ubiegłoroczny debiutant w regatach The Tall Ships' Races - Morgenster;
- norweska fregata Christian Radich, często - z racji podobnej sylwetki - porównywany do Daru Pomorza;
- najmniejsza, a mimo to, według opinii wielu, najpiękniejsza fregata świata - duński Georg Stage;
- niemieckie Grossherzogin Elisabeth i Roald Amundsen;
- piękny norweski Sorlandet;
- dawno niewidziany na trasach regatowych rosyjski szkuner Yunyi Baltiets;
- wierna replika okrętu cara Piotra Wielkiego - rosyjski Shtandart;
- szwedzki bryg Tre Kronor Af Stockholm;
- holenderska Astrid oraz niezwykle szybki szkuner Eendracht;
- polski bryg ze Szczecina Fryderyk Chopin oraz żaglowiec flagowy Polskiego Związku Żeglarskiego Kapitan Głowacki;

Koniec teorii, czas na zdjęcia :D

1. Taką oto motorówką wypłynęliśmy na pełne morze, jedyne 900 koni mechanicznych :shock: (pierwsza od prawej)
Obrazek

2. Na linii startu regat stał Heweliusz - Okręt ten został zaprojektowany w Polsce i zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku jako pierwszy z serii. Jego okrętem bliźniaczym jest ORP "Arctowski". Wodowany został 11 września 1981 roku, a do służby wszedł 27 listopada 1982 roku. Od tej pory wypełnia zarówno zadania hydrograficzne dla Marynarki Wojennej, jak i zadania naukowe dla instytucji państwowych. Między innymi w 1990 roku na jego pokładzie odbyła się czternasta wyprawa geofizyczna Polskiej Akademii Nauk do Antarktyki.
Okręt posiada bogaty i nowoczesny zestaw wyposażenia hydrograficznego, w tym dwa kutry hydrograficzne. Dane uzyskane na podstawie pomiarów opracowywane są przez hydrograficzny system komputerowy HOMAR (zamontowany od 1997 roku). Posiada również na pokładzie laboratoria badawcze.
Obrazek

3. STS Lord Nelson – pierwszy na świecie żaglowiec zaprojektowany z myślą o osobach niepełnosprawnych, które mogą stanowić aż połowę jego załogi. W tym celu żagle obsługiwane są automatycznie, specjalne windy wciągają na reje wózki inwalidzkie, niesłyszących budzą na wachty specjalne alarmy, a niewidzący mogą sterować dzięki kompasowi akustycznemu. Podczas wacht niepełnosprawni pracują z osobami pełnosprawnymi. Niemal każde stanowisko na żaglowcu może być obsługiwane przez każdego. Żaglowiec ma doświadczoną załogę i od płynących po raz pierwszy nie wymaga się doświadczenia żeglarskiego. Przeważnie w krótkich rejsach trwających od 5 do 10 dni, odbywających się na Morzu Północnym i Atlantyku na „Lordzie Nelsonie” żeglowało już ponad 20 tysięcy osób w wieku od 15 do 70 lat. Bark często uczestniczy w regatach i w zlotach żaglowców, które również traktowane są jako forma integracji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Obrazek

4. STS Fryderyk Chopin - polski żaglowiec, stalowy bryg, zbudowany wg projektu Zygmunta Chorenia. Pływa z młodzieżą polską i zagraniczną. Jedyny w Polsce ma maszty sześciorejowe. Pod względem wyporności i długości całkowitej jest to po Darze Młodzieży drugi największy żaglowiec pływający obecnie pod polską banderą. Obecnie jest to największy żaglowiec typu bryg na świecie.
Obrazek

4.1
Obrazek

5. Astrid - został zbudowany w Holandii pod koniec I wojny światowej. Początkowo służył jako duński szkuner towarowy o nazwie WUTA, co stanowiło skrót od "Wacht uw tiyd af" (Bądź cierpliwy, czekaj na lepsze czasy). 1975 nabywa go armator libański, który niebawem, podczas kontroli celnej na kanale La Manche, podkłada nań ogień. Potwierdza przez to pogłoski o przemycie narkotyków na pokładzie żaglowca. Jednostka, porzucona na jednej z angielskich rzek, przechodzi w ręce Grahama Neilsona, który przerabia ją na bryg i przystosowuje do żeglugi szkoleniowej. Zimą Astrid służy młodym załogom odbywając dwu-trzymiesięczne rejsy po Antylach, natomiast latem pojawia sie na regatach i zlotach wielkich żaglowców, między innymi w Douarnenez (Francja).
Obrazek

6. ALEXANDER VON HUMBOLDT - Statek został zbudowany w 1906 jako rezerwowy latarniowiec (jego pierwotna nazwa nie została ustalona z pewnością, prawdopodobnie nosił nazwę Reserve "Sonderburg"). W latach 1920-1945 służył jako latarniowiec, głównie na Bałtyku.
Przemianowany na "Kiel", od 1945 roku zajął stałą pozycję u wejścia do Kanału Kilońskiego. W 1957 r. został przypadkowo staranowany przez szwedzki statek i zatonął, w 1959 r. wydobyto go i wyremontowano. W roku 1967 zadania statku przejęła latarnia morska, a on sam był dalej używany jako latarniowiec rezerwowy, głównie na Morzu Północnym. Wycofany ze służby statek (nazwany przejściowo "Confidentia") został w 1986 r. zakupiony przez niemieckie stowarzyszenie Sail Training Association Germany, propagujące wychowanie morskie młodzieży. Jego portem macierzystym jest Bremerhaven. W latach 1986-1988, na podstawie planów opracowanych przez inż. Zygmunta Chorenia przebudowano go na trzymasztowy bark i 30 maja 1988 r. przemianowano na "Alexander von Humboldt", na cześć niemieckiego przyrodnika Aleksandra von Humboldta. Od tej pory często bierze udział w zlotach żaglowców, regatach i Operacjach Żagiel. W 1992 po raz pierwszy przepłynął Atlantyk, w 1998 r. odbył rejs do Ameryki Południowej dla uczczenia swojego patrona. Rozpoznawany jest z daleka, przede wszystkim po zielonych żaglach i kadłubie w tym samym kolorze. Zieleń to kolor miasta Brema.
Obrazek

7. Georg Stage - Szkolny żaglowiec duńskiej fundacji "Georg Stage Mond", istniejącej od 1882 r. i zajmującej się morskim szkoleniem młodzieży. "Georg Stage II" jest drugim statkiem o tej nazwie. Pierwszym była fregata zbudowana w 1882 r. w Kopenhadze i ofiarowana tej samej fundacji przez duńskiego armatora Fryderyka Stage, który w ten sposob chciał upamiętnić swego zmarłego syna. Pierwotny "Georg Stage" zatonął w 1905 r. staranowany przez brytyjski frachtowiec.
"Georg Stage II" razem z żaglowcem "Danmark" służą jako statki szkolne kandydatów na marynarzy. Rejon jego rejsów ogranicza się do Bałtyku i Morza Śródziemnego.
Obrazek
7.1
Obrazek

8. Zawisza Czarny - (popularnie zwany "Zawiasem") to stalowy, trzymasztowy szkuner sztakslowy. Jest to jednostka zbudowana na bazie statku rybackiego (lugrotrawlera) "Cietrzew", zwodowanego w 1952 r. w Stoczni Północnej w Gdańsku, który wraz z całą serią statków tego typu został wycofany z eksploatacji z powodu złej stateczności po wypadku jednego z nich. Statek został przekazany dla ZHP przez Ministerstwo Żeglugi i przebudowany na żaglowiec dla celów sportowo-szkoleniowych. Po pierwowzorze pozostał drewniany galion, który zdobi dziób dzisiejszego "Zawiszy Czarnego". Nową banderę podniesiono 15 lipca 1961, a pierwszym kapitanem został delegowany z Marynarki Wojennej kmdr Bolesław Romanowski. Statek został przebudowany i przedłużony w 1967 r. i obecnie charakteryzuje się bardzo silną budową. W 1990 opłynął dookoła kulę ziemską. Kilkakrotnie opłynął przylądek Horn.
Obrazek

9. Jacob Meindert
Obrazek

10. STS Dar Młodzieży - to trzymasztowy polski żaglowiec szkolny (fregata) typu B-95, następca Lwowa i Daru Pomorza. Żaglowiec zbudowany został w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 1981 roku, częściowo za składki społeczne. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 roku. Matką chrzestną została żona zasłużonego komendanta "Daru Pomorza" kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza - Helena Jurkiewicz. W 1983 r. wziął udział w zlocie żaglowców w Japonii, a rok później w kanadyjskim Tall Ships' Races. W latach 1987-1988 pod dowództwem kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza okrążył Ziemię drogą wokół przylądka Horn. W 1992 roku uświetnił 500 rocznicę odkrycia Ameryki rejsem do USA.
Łącznie do końca 2006 roku "Dar Młodzieży" odbył 125 podróży szkoleniowych, odwiedzając 357 portów Europy, Azji, Australii i obu Ameryk, przepłynął ponad 388 tysięcy mil morskich. Przeszkolił 12 024 studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina oraz średnich szkół morskich.
Obrazek

10.1
Obrazek

10.2
Obrazek

11. Pogoria - polski żaglowiec, stalowa, trójmasztowa barkentyna zbudowana w 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. W. Lenina. Ma wymiary: dł. kadłuba 40.9 m, wys. 33.5 m, załoga 7+46 osób. Jest to drugi co do wielkości (na równi z bliźniaczą Iskrą) wśród obecnie pływających polskich żaglowców. Pogoria jest malowana na biało z szerokim niebieskim pasem, czym odróżnia się od Iskry z pasem czerwonym. Pogoria jest pierwszym dużym żaglowcem zaprojektowanym przez polskiego konstruktora statków - inż. Zygmunta Chorenia i stanowiła pierwowzór dla kilku podobnych jednostek, w budowie których polskie stocznie później się wyspecjalizowały. Były to: Pogoria, Iskra i bułgarska Kaliakra, a nieco później Oceania (eksperymentalny żaglowiec badawczy PAN). 7 lipca 2009 "Pogoria" płynąca w wyścigu regatowym w ramach The Tall Ships' Races trafiła na silny wiatr u wybrzeży Finlandii. Przy prędkości wiatru ok. 30-35 węzłów (7-8 °B) na ostrym kursie, złamał się jeden maszt, który pociągnął za sobą dwa pozostałe. Nikomu nic poważnego się nie stało. Jednego z członków załogi uderzyła lina, ale skończyło się tylko na kilku niegroźnych siniakach.
Obrazek

12. Nz Loa
Obrazek

Z góry przepraszam za "wylewającą się wodę" na niektórych zdjęciach, ale nie chciałem ich na siłę prostować, żeby nie stracić masztów itp.

CDN...
 
pegejefowiec
Posty: 872
Rejestracja: czwartek, 2 lip 2009, 18:37
System: Samsung
Lokalizacja: Wiocherowo
Kontaktowanie:

Re: The Tall Ships' Races - Gdynia 2009 cz.1

wtorek, 28 lip 2009, 06:08

Nie przepraszaj za wodę, tylko na przyszłość 'luźniej kadruj' takie rzeczy. Masz pierdyliard pikseli, nie bój się, szczegóły nie zginą, a będziesz miał miejsce na prostowanie :D

Generalnie, poza wylewającą się wodą (ale to było wszędzie :D) to chyba najlepsze zdjęcia z tej imprezy pokazane na tym forum. Co prawda obróbka zabrała trochę słońca (nie widać go na zdjęciach, a przecież było) i miejscami pozmieniała kolorki, ale i tak jest dobrze :) Poczekam na część drugą i zobaczę czy jesteś konsekwentny w obróbce ;-)
Niedługo pożegnanie ... Tobie też należy się trochę radości! :D
O zdjęciach dyskutuję tutaj.
 
Awatar użytkownika
mark
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 939
Rejestracja: środa, 10 cze 2009, 20:35
System: Nikon
Lokalizacja: Płock

Re: The Tall Ships' Races - Gdynia 2009 cz.1

wtorek, 28 lip 2009, 07:40

Bardzo ładny secik, powiem, że odwaliłeś kawał roboty
może komuś przeszkadza wylewająca woda, mnie nie :D
a dla mnie najlepsze to: 7,8,i seria 10-tek :D
 
Awatar użytkownika
golden
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 11:04
System: Zenit
Kontaktowanie:

Re: The Tall Ships' Races - Gdynia 2009 cz.1

wtorek, 28 lip 2009, 08:43

Mi również nie przeszkadza ta wylewająca się woda - skupiam się na żaglowcach bo One są głównym tematem zdjęcia
Widać jak ciężko zrobić "proste" zdjęcie na bujającej się łajbie
Właśnie na takie foto czekałem z tych regat :D To że najlepsze to nie ma się
co dziwić koledzy mieli też najlepszą miejscówkę do takich zdjęć :shock:

Jedynie co mi się nie podoba to zbyt ciasne kadry
Zdjęcia trochę przypominają "suchą" dokumentacje
brak jest w nich tego czegoś ..... Może za bardzo marudzę
ale wydaje mi się że fotka żaglowca na pełnych żaglach
to dopiero połowa sukcesu :D

Ale np 10,1 czyli Dar Młodzieży z tym słoneczkiem za masztami
już inne lepsze - szkoda tylko że BW

Z tych wszystkich zdjęć to jednak najlepiej wyszedł Dar Młodzieży - seria 10
bardzo mi się podoba te 10 :D


pozdrawiam i czekam na kolejne kolegi który był z Tobą
 
Awatar użytkownika
cezarycezary
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 12441
Rejestracja: poniedziałek, 18 maja 2009, 14:22
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: The Tall Ships' Races - Gdynia 2009 cz.1

wtorek, 28 lip 2009, 09:02

pozdrawiam i czekam na kolejne kolegi który był z Tobą
Kolega jeszcze owych nawet nie obejrzał :shock:
Ale teraz już chyba nie ma zbytnio wyboru :D

p.s trzeba być "zboczeńcem" żeby narzekać na wylewającą się wodę ;)
 
Awatar użytkownika
Ewka
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 1951
Rejestracja: poniedziałek, 6 lip 2009, 00:08
System: Nikon

Re: The Tall Ships' Races - Gdynia 2009 cz.1

wtorek, 28 lip 2009, 09:05

:shock: O Dżizas! Piękne zdjęcia! Brawo!
Powiedz mi swój ulubiony dowcip, a ja ci powiem, z czego masz się leczyć.
Jeśli któregoś dnia ktoś zarzuci ci, że Twoja praca nie jest profesjonalna powiedz sobie, że Arkę Noego zbudowali amatorzy a Titanica profesjonaliści...
 
Awatar użytkownika
Blister
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Autor tematu
Posty: 3814
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 20:02
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: The Tall Ships' Races - Gdynia 2009 cz.1

wtorek, 28 lip 2009, 09:24

No na pewno, niektóre foty nie są idealne i fakt może ciasno skadrowane ;) Następnym razem, czyli w roku 2013 postaram się zrobić to lepiej :D Początkowo myślałem, że już nigdy w życiu nie wsiądę na taką motorówkę, ale teraz już wiem, że z chęcią to powtórzę, bo taka "przejażdżka" jest czymś niesamowitym i nie da się tego opisać. Jedynym moim zmartwieniem było tylko to, żeby w którymś momencie jak podskoczymy na fali aparat nie pofrunął w kosmos :D

A co do słonka, to ono nie zawsze było, dlatego nie na każdej focie je widać. Wypłynęliśmy o godz. 16 a wróciliśmy o po 20, więc warunki w tym czasie się zmieniały :)
 
Awatar użytkownika
cezarycezary
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 12441
Rejestracja: poniedziałek, 18 maja 2009, 14:22
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: The Tall Ships' Races - Gdynia 2009 cz.1

wtorek, 28 lip 2009, 10:44

To ja tylko dodam że ten RIB płynąc momentami ponad 100km/h potrafił skakać po falach po kilkanaście metrów więc łatwo sobie wyobrazić co się działo momentami z człowiekiem i wszystkim co miał w rękach :lol:
Teraz się z tego śmieje ale pierwsze minuty na tej hybrydzie były blade :D
p.s przypięci to my nie byliśmy ;)
 
Awatar użytkownika
golden
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 11:04
System: Zenit
Kontaktowanie:

Re: The Tall Ships' Races - Gdynia 2009 cz.1

wtorek, 28 lip 2009, 11:27

To ja tylko dodam że ten RIB płynąc momentami ponad 100km/h potrafił skakać po falach po kilkanaście metrów więc łatwo sobie wyobrazić co się działo momentami z człowiekiem i wszystkim co miał w rękach :lol:
Teraz się z tego śmieje ale pierwsze minuty na tej hybrydzie były blade :D
p.s przypięci to my nie byliśmy ;)

/..... ale chyba zwalniał przed celem coby jakieś zdjęcia porobić ? :shock:

i bardziej bał bym się o zalanie sprzętu Foto niż o siebie :D

ale i tak podziwiam za odwagę i determinację


pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Blister
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Autor tematu
Posty: 3814
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 20:02
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: The Tall Ships' Races - Gdynia 2009 cz.1

wtorek, 28 lip 2009, 11:36

/..... ale chyba zwalniał przed celem coby jakieś zdjęcia porobić ? :shock:

i bardziej bał bym się o zalanie sprzętu Foto niż o siebie :D

ale i tak podziwiam za odwagę i determinację


pozdrawiam

Jasne, że zwalniał, inaczej byłoby trudno o jakąś fotkę :D Właśnie o sprzęt się baliśmy, bo nawet jakby się samemu wpadło do morza to mieliśmy kapoki 8-) Najlepszy był jakiś pan foto, który siedział przede mną. Podczas gdy zapie.... po morzu, miałem na korpusie założoną foliową torebkę, co by nie zalać go morską wodą... nagle to zobaczył i mówi do mnie, żebym nie robił wioski z tą torebką... po jakimś czasie (gdy mina mi zrzedła od pryskającej wody i prędkości, z którą płynęliśmy) stwierdził, że dobrze że ma służbowy sprzęt, bo ze swoim prywatnym, to by się nie wybrał na taką przejażdżkę :lol:
 
Awatar użytkownika
noise13
Posty: 1062
Rejestracja: czwartek, 18 cze 2009, 18:48
System: Zenit

Re: The Tall Ships' Races - Gdynia 2009 cz.1

wtorek, 28 lip 2009, 11:41

najbardziej podoba mi sie 6 i 7.1 żaglowce ładnie prezentują się na tle nieba.
wiem, że słońce paliło jednak spróbowałbym wyciągnąć bardziej chmury.
 
waldo11
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 cze 2009, 23:10
Lokalizacja: Na Zachodzie (czyli Skarpa)

Re: The Tall Ships' Races - Gdynia 2009 cz.1

wtorek, 28 lip 2009, 19:16

Powiedzieć chciałem że zdjęcia mi się podobają, zwłaszcza 4.1, 7, 8, 9, 10, 10.1, 10.2.

Jeszcze bardziej chciałbym powiedzieć że 10.1, 10.2 warte są pokazania również w kolorze...

Najbardziej jednak chciałbym powiedzieć, że zazdroszczę Wam naprawdę dobrej miejscówki, cholera ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości