Forum fotograficzne. Działania Płockiej Grupy Fotograficznej poświęcone są fotografii i grafice, konsolidacji lokalnego środowiska fotograficznego, a także promocji i popularyzacji miasta Płock.

Regulamin forum
Max. długość dłuższego boku 900 pix. Brak ograniczeń wielkości dla panoram.
NETYKIETA
 
Awatar użytkownika
szymek
Autor tematu
Posty: 754
Rejestracja: poniedziałek, 12 paź 2009, 21:35
System: Canon
Lokalizacja: Płock, Maszewo Duże

Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 15:12

To był mój pierwszy i jak na razie ostatni wypad na foto nocą. Jeszcze nie wiedziałem, że nawet jak nacisnę spust to aparat drga i większość zdjęć jest poruszona. Pokaże dwa najlepsze.


1.
Obrazek
2.
Obrazek
 
Awatar użytkownika
Ewka
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 1951
Rejestracja: poniedziałek, 6 lip 2009, 00:08
System: Nikon

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 15:45

Dlatego (z tego co pamiętam to Seamoon podpowiedział, że) warto ustawić samowyzwalacz. I wtedy drganie będzie zminimalizowane, bo już chyba tylko ruch lustra w aparacie zostanie (dobrze pamiętam?) :)

Ale Twoje i tak są lepsze od moich, bo ja ... nie mam żadnych nocnych :D
Powiedz mi swój ulubiony dowcip, a ja ci powiem, z czego masz się leczyć.
Jeśli któregoś dnia ktoś zarzuci ci, że Twoja praca nie jest profesjonalna powiedz sobie, że Arkę Noego zbudowali amatorzy a Titanica profesjonaliści...
 
Awatar użytkownika
szymek
Autor tematu
Posty: 754
Rejestracja: poniedziałek, 12 paź 2009, 21:35
System: Canon
Lokalizacja: Płock, Maszewo Duże

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 16:04

Czytałem, że lustro można zablokować fotografując na Live View.
 
Awatar użytkownika
Blister
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 3814
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 20:02
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 16:48

Szymek, jak dla mnie to jest za ciemno, pokombinuj trochę na dłuższych czasach ;)
I tak jak radzi Ewka, ustawiasz samozadawalacz na 2s i pstryk ;)
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 18:15

dobrze że próbujesz.
pozwole sobie powtórzyć rady innych i dołożyć nieco od siebie.
przepraszam ze o podstawach ale każdy kiedyś był poczatkującym

1. koniecznie statyw
2. ustawiasz samowyzwalacz na tryb krótki
3. ustawiaj przesłony z zakresu f11-f22 - bedzie bezpiecznie ostro
4. możesz skorzystać z trybu preselekcji przesłony to czas aparat ci sam dobierze lub ustawiasz na manualu
5. ISO na minimum czyli 100

jak czasy uzyskasz rzędu 5s i dłuższe to poruszenie w czasie podnoszenia lustra nie bedzie miało żadnego znaczenia.

na krótkich czasach do 2-3 s jak na nocne foto podniósłbym lustro (jest takie ustawienie w aparacie)
 
pegejefowiec
Posty: 872
Rejestracja: czwartek, 2 lip 2009, 18:37
System: Samsung
Lokalizacja: Wiocherowo
Kontaktowanie:

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 18:17

Szymek, jak dla mnie to jest za ciemno, pokombinuj trochę na dłuższych czasach ;)
I tak jak radzi Ewka, ustawiasz samozadawalacz na 2s i pstryk ;)
Ta, i 2 sekundy czekania, pstryk, 15 sekund naświetlania... sztywne ręce trzeba mieć :D :D
Niedługo pożegnanie ... Tobie też należy się trochę radości! :D
O zdjęciach dyskutuję tutaj.
 
pegejefowiec
Posty: 872
Rejestracja: czwartek, 2 lip 2009, 18:37
System: Samsung
Lokalizacja: Wiocherowo
Kontaktowanie:

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 18:24

dobrze że próbujesz.
pozwole sobie powtórzyć rady innych i dołożyć nieco od siebie.
przepraszam ze o podstawach ale każdy kiedyś był poczatkującym
O, miło poczytać będzie rady doświadczonego fotografa :)
1. koniecznie statyw
No nie da się ukryć... :)
2. ustawiasz samowyzwalacz na tryb krótki
Tryb krótki samowyzwalacza, powiadasz? Wertuję instrukcję, wertuję, wertuję... e, nic nie ma.. pewnie chodziło o krótki czas? No, im lepszy statyw tym krótszy czas można ustawić, to fakt. :D
3. ustawiaj przesłony z zakresu f11-f22 - bedzie bezpiecznie ostro
I niebezpiecznie 'dyfrakcyjnie', ale komu to dziś przeszkadza, grunt, że będzie można syfy liczyć na matrycy. A to, czy GO będzie taka czy inna.. co to ma do przesłony w ogóle? :)
4. możesz skorzystać z trybu preselekcji przesłony to czas aparat ci sam dobierze lub ustawiasz na manualu
Możesz też skorzystać z dowolnego innego trybu, byle z rozsądkiem :)
5. ISO na minimum czyli 100
Kurna, a jak ja mam iso minimum 25 to nie mogę na 25, tylko na 100? No nie! Co za szajs.. :D
jak czasy uzyskasz rzędu 5s i dłuższe to poruszenie w czasie podnoszenia lustra nie bedzie miało żadnego znaczenia.
Oczywiście... o ile masz dobry statyw ;-)
Niedługo pożegnanie ... Tobie też należy się trochę radości! :D
O zdjęciach dyskutuję tutaj.
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 18:33

O, miło poczytać będzie rady doświadczonego fotografa :)
Lubisz sobie podyskutować, więcej z twojej strony złosliwosci i przesmiewczego tonu niz rad dla szymka. Obawiałem sie ze tak to sie skończy. A do tego nie trafne sa twoje odpowiedzi.
 
Franz
Posty: 1491
Rejestracja: poniedziałek, 23 lis 2009, 15:14
System: Hewlett-Packard

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 18:38

No z tą przesłoną rzędu F22 to kiepska rada.
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 18:44

No z tą przesłoną rzędu F22 to kiepska rada.
alez ja sobie doskonale zdaję sprawe ze powyżej f16 dyfrakcja zaczyna być zauwazalna
 
pegejefowiec
Posty: 872
Rejestracja: czwartek, 2 lip 2009, 18:37
System: Samsung
Lokalizacja: Wiocherowo
Kontaktowanie:

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 18:56

Lubisz sobie podyskutować, więcej z twojej strony złosliwosci i przesmiewczego tonu niz rad dla szymka. Obawiałem sie ze tak to sie skończy. A do tego nie trafne sa twoje odpowiedzi.
Dobra, w takim razie dam wersję dla czytających, w przeciwieństwie do poprzedniej, która była dla tych, którzy także wyciągają samodzielnie wnioski:

1. Koniecznie statyw, trudno się z tym nie zgodzić. Im cięższy tym lepszy. Im sztywniejszy, tym lepszy. Im cięższy i sztywniejszy, tym najlepszy :)
2. Jeśli nie masz pilota czy wężyka, ustawiasz samowyzwalacz na jak najdłuższy czas. To dlatego, że wciśnięcie przez Ciebie spustu migawki, nawet najdelikatniejsze, spowoduje drgania całości (aparat i statyw), oczywiście gasnące. A czas wygaśnięcia może być tym dłuższy, im lżejszy (i ogólnie 'prostszy') jest statyw, a cięższy i większy aparat.
3. Ustaw pożądane parametry naświetlania, jeśli potrzebujesz to i f/16, ale najlepiej krążyć z daleka, na jakieś 3-4 działki od granicznych parametrów obiektywu. Wtedy większość konstrukcji optycznych ma najlepsze parametry, pod każdym w sumie względem, parametry. A to, czy coś się zmieści w GO czy nie, policzyć sobie, sprawdzić, na co ostrzyć by wszystko co ma być ostre w kadrze - później ostrym było.
4. Korzystanie z trybu preselekcji przysłony, w nocy, przy zaburzonych proporcjach jasnych i ciemnych miejsc w kadrze, będzie wymagało pewnie fleksji programu. Czyli zapewne od -0,3 do -2 EV, odwrotnie proporcjonalnie do ilości świateł w kadrze, a wprost proporcjonalnie do ilości ciemności w kadrze :)
5. ISO jakie lubisz, jeśli mało Ci aparat szumi, jedź i na 1600, jeśli sporo, to na 200. Może być i na 100, i na 50, i na 25, i nawet na 6. Ustaw je tak, byś akceptował potem wynik tego naświetlania :)

Poruszenie lustra ma znaczenie ... w zależności od aparatu, którym się robi zdjęcie. Im mocniej aparat kłapie lustrem, a statyw lżejszy, tym większe ma znaczenie :) W przypadku kompaktu czy dalmierzy - ma takie znaczenie, jak lustra w tych aparatach.. czyli nie ma :) Jeśli masz lustrzankę i MLU (czyli wstępne podnoszenie lustra), skorzystaj z tego. Jeśli nie, korzystaj z praw fizyki :)


No, to sobie podyskutowałem, mam nadzieję, że teraz bardziej zrozumiale :)
Niedługo pożegnanie ... Tobie też należy się trochę radości! :D
O zdjęciach dyskutuję tutaj.
 
BeereK

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 19:10

Naczytałeś się widzę teorii, że ho ho :lol:
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 19:13

Tryb krótki samowyzwalacza, powiadasz? Wertuję instrukcję, wertuję, wertuję... e, nic nie ma.. pewnie chodziło o krótki czas? No, im lepszy statyw tym krótszy czas można ustawić, to fakt.
W canonie sa dwa tryby samowyzwalacza -jeden ma opóżnien ie kilka sekund drugi wiecej. Ile? nie wiem nie jest mi to potrzebne do szczęścia. Szymek ma lustrzankę canona - bedzie wiedział.
I niebezpiecznie 'dyfrakcyjnie', ale komu to dziś przeszkadza, grunt, że będzie można syfy liczyć na matrycy. A to, czy GO będzie taka czy inna.. co to ma do przesłony w ogóle?
to prawda ze dyfrakcja zaczyna być widoczna najczęsciej powyżej F16. A syfy na matrycy to trzeba sobie usunać a nie ograniczać się i zyć w brudzie.
Możesz też skorzystać z dowolnego innego trybu, byle z rozsądkiem
oczywiście , ja pisałem tak jak bedzie szymkowi najwygodniej i najłatwiej
Kurna, a jak ja mam iso minimum 25 to nie mogę na 25, tylko na 100? No nie! Co za szajs
ISO100 to minimum dla canona szymka
 
pegejefowiec
Posty: 872
Rejestracja: czwartek, 2 lip 2009, 18:37
System: Samsung
Lokalizacja: Wiocherowo
Kontaktowanie:

Re: Płock nocą

środa, 13 sty 2010, 19:53

Naczytałeś się widzę teorii, że ho ho :lol:
Hehe, no, naczytałem się. Planuję za 3 lata kupić aparat i wypróbować to wszystko, ale nie wiem czy dożyję, więc.. odkładam to na później... :lol:
(..)
W canonie sa dwa tryby samowyzwalacza (..)
Pierwsze słowo do dziennika, drugie słowo do śmietnika :P Czyli teraz jest za późno, odpowiedziałeś już przecież tutaj. :D :D :D
Niedługo pożegnanie ... Tobie też należy się trochę radości! :D
O zdjęciach dyskutuję tutaj.
 
Awatar użytkownika
sleep
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 2785
Rejestracja: czwartek, 25 cze 2009, 19:44
System: Canon
Lokalizacja: Płock, Polska centralna
Kontaktowanie:

Re: Płock nocą

czwartek, 14 sty 2010, 11:12

Szymek olej wszystkie porady - najlepsza nauka, to metoda prób i błędów.

Ps. Wszystkie wspomniane porady są trafne, tylko jak to zwykle bywa na forum łapią się za słówka.
PS-1. będziesz chciał pożyczyć statyw - wal śmiało mam coś stabilnego i w miarę ciężkiego.
Pozdrawiam
z życia płocka
__________________________________________________
 
Awatar użytkownika
szymek
Autor tematu
Posty: 754
Rejestracja: poniedziałek, 12 paź 2009, 21:35
System: Canon
Lokalizacja: Płock, Maszewo Duże

Re: Płock nocą

czwartek, 14 sty 2010, 13:05

Statyw kupiłem już dawno, Velbon DF-60. No i jeszcze jakiś większych problemów z nim nie miałem ale to pewnie dlatego, że rzadko go używam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości