Forum fotograficzne. Działania Płockiej Grupy Fotograficznej poświęcone są fotografii i grafice, konsolidacji lokalnego środowiska fotograficznego, a także promocji i popularyzacji miasta Płock.

Regulamin forum
Max. długość dłuższego boku 900 pix. Brak ograniczeń wielkości dla panoram.
NETYKIETA
 
Awatar użytkownika
sleep
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Autor tematu
Posty: 2785
Rejestracja: czwartek, 25 cze 2009, 19:44
System: Canon
Lokalizacja: Płock, Polska centralna
Kontaktowanie:

Kropelka z cytrynką B&W ...

piątek, 29 sty 2010, 22:34

... w sumie to "mój pierwszy raz" w takim stylu zdjęcie, myślę mam dwie lampy, coś wymyślimy i wyszło coś takiego.
Proszę o wyrozumiałość, ale również o porady w takiej fotografii. Jedna rzecz nie podoba mi się na tym zdjęciu, odbite światło na szklance, może next time z filtrem polaryzacyjnym muszę spróbować, pomysły ?

No i za czarno..... ale musiałem nie maiłem idealnej czerni pod ręką, brakuje jeszcze podświetlenia od spodu.

Obrazek
z życia płocka
__________________________________________________
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Kropelka z cytrynką B&W ...

piątek, 29 sty 2010, 22:42

no nie wyszło ale temat trudny. Nie próbowałem sie tak bawic ale szukając rad natrafiłem na fajne foty zrobine na białym tle. oświetlenie z dwóch lamp było skierowane na tło. Na szkle nie było żadnych odblasków dzieki wykorzystaniu swiatła odbitego od tła. Inny sposób to duzy softbox bardzo blisko obiektu tak zeby odbicie było jednolite.
 
Awatar użytkownika
noise13
Posty: 1062
Rejestracja: czwartek, 18 cze 2009, 18:48
System: Zenit

Re: Kropelka z cytrynką B&W ...

piątek, 29 sty 2010, 22:47

lampa błyskowa wywołała przepały na szklance.
cytrynę widziałbym w kolorze i skrojoną w plasterek, tutaj wygląda jak pomarańcza a może grejfrut.
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Kropelka z cytrynką B&W ...

sobota, 30 sty 2010, 00:14

pozwoliłem sobie wrzucic na szybko zmontowaną fotkę ze oswietleniem odbitym od tła - jedna lampa. przescieradło miało zagnioty wiec był retusz. Mam nadzieje ze nie bedziesz miał mi za złe.
Obrazek
 
Awatar użytkownika
sleep
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Autor tematu
Posty: 2785
Rejestracja: czwartek, 25 cze 2009, 19:44
System: Canon
Lokalizacja: Płock, Polska centralna
Kontaktowanie:

Re: Kropelka z cytrynką B&W ...

sobota, 30 sty 2010, 00:32

nie absolutnie nie mam nic przeciwko, tylko jest małe ale, nie ma lamp studyjnych :D
550 i 580 z mini softboxami własnej produkcji, coś wymyślę, pomyśle.

A możesz pokazać identyczne zdjęcie na czarnym tle?

Pozdrawiam
z życia płocka
__________________________________________________
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Kropelka z cytrynką B&W ...

sobota, 30 sty 2010, 00:39

nie absolutnie nie mam nic przeciwko, tylko jest małe ale, nie ma lamp studyjnych :D
550 i 580 z mini softboxami własnej produkcji, coś wymyślę, pomyśle.

A możesz pokazać identyczne zdjęcie na czarnym tle?

Pozdrawiam
idealnie ja ustawiłbym dwielamki bez softów po lewej i prawej stronie powyzej obiektu i skierował palniki na tło z białego materiału - karton będzie najlepszy. Szkło zastawic czarnymi kartonami z lewej i prawej a moze nawet od góry aby niepotrzebnych odblasków nie złapało. Sam musze poeksperymetować. Stydyjnych nie chce mi sie specjalnie rozkładać a systemowa mam tylko jedną 580. Na czarnym tle jest trudniej. Tu foto jak to sie robi.
Obrazek

a tu wynik:
Obrazek

źródło http://www.flickr.com
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Kropelka z cytrynką B&W ...

sobota, 30 sty 2010, 01:00

 
seamoon
Posty: 636
Rejestracja: poniedziałek, 8 cze 2009, 12:58
System: Nikon
Lokalizacja: Ziemia

Re: Kropelka z cytrynką B&W ...

sobota, 30 sty 2010, 03:42

idealnie ja ustawiłbym dwielamki bez softów po lewej i prawej stronie powyzej obiektu i skierował palniki na tło z białego materiału - karton będzie najlepszy. Szkło zastawic czarnymi kartonami z lewej i prawej a moze nawet od góry aby niepotrzebnych odblasków nie złapało. Sam musze poeksperymetować. Stydyjnych nie chce mi sie specjalnie rozkładać a systemowa mam tylko jedną 580. Na czarnym tle jest trudniej. Tu foto jak to sie robi.
tyle że na "wyniku" jest ten sam problem co na zdjeciu sleepa ..:) przepały na kieliszku..
 
Awatar użytkownika
noise13
Posty: 1062
Rejestracja: czwartek, 18 cze 2009, 18:48
System: Zenit

Re: Kropelka z cytrynką B&W ...

sobota, 30 sty 2010, 10:27

tylko jest małe ale, nie ma lamp studyjnych :D

Nie potrzebujesz lamp studyjnych do tego typy fotografii. powiem więcej, nie powinieneś używać żadnych lamp
a tutki przedstawione powyżej przez vitkov'a dadzą mizerne efekty.
Załatw sobie jakiś pojemnik (np.: akwarium, może być też większy wazon w kwiaciarniach jest wielki wybór),
na którym nie będzie rys i zadrapań, następnie napełnij go wodą (gazowana będzie idealna).
Tło umieszczasz z tyłu akwarium (kolorowy karton, który za grosze kupisz w hurtowni zabawek "GUMIŚ",
prześcieradło, suknia żony z ładną fakturą, jest wiele możliwości. Ja bym wybrał jakiś kolor który by kontrastował z żółtą cytryną.)
Musisz pamiętać aby przed napełnieniem akwarium wodą umieścić pod nim folię aluminiową,
która pięknie wypełni i oświetli zbiornik. Następnie umieszczasz akwarium (wazon)
w dobrze nasłonecznionym miejcu tak aby nie padał nań cień ręki, którą będziesz wrzucał
do wody cytrynę. Możesz wykorzystać do zdjęć syna, obaj będziecie mieji frajdę ;)
Ja wykonywałem takie zdjęcia sam. Jedną ręką wrzucałem owoc drugą wyzwalałem migawkę.
Aha, statyw będzie podstawą tych zdjęć i bardzo krótki czas z tego co pamiętam około 1/1500.
Używałem 15l akwarium, które wypełniłem 8 butelkami najtańszej wody gazowanej.
I zapomnij o lampach błyskowych :D
Aha, Twój aparat posiada funkcję nagrywania więc na Twoim miejscu darowałbym sobie fotografowanie
wpadających cytrynek do wody i skupił się na wpadających dziewczynach do wody jak na poniższym filmie (54sek) :D

http://www.youtube.com/watch?v=XYNll0DL ... re=related

pisząc ten post straciłem 20min przed kompem, wisisz mi piwko :D
 
Awatar użytkownika
sleep
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Autor tematu
Posty: 2785
Rejestracja: czwartek, 25 cze 2009, 19:44
System: Canon
Lokalizacja: Płock, Polska centralna
Kontaktowanie:

Re: Kropelka z cytrynką B&W ...

sobota, 30 sty 2010, 14:04

dzięki Zbyszku za poświecenie czasu (i tak pivko wypijemy), ale mi zależy na szklance, do której wrzucam cytrynę (mój syn wcześniej wrzucał, na 6 prób 3 się udały - trafił :D ).
Dokładnie o to mi chodzi:

http://www.fotolia.com/id/4277367

Dzisiaj spróbuję z filtrem polaryzacyjnym.
Pozdrawiam
z życia płocka
__________________________________________________
 
Awatar użytkownika
noise13
Posty: 1062
Rejestracja: czwartek, 18 cze 2009, 18:48
System: Zenit

Re: Kropelka z cytrynką B&W ...

sobota, 30 sty 2010, 16:41

dzięki Zbyszku za poświecenie czasu (i tak pivko wypijemy), ale mi zależy na szklance, do której wrzucam cytrynę (mój syn wcześniej wrzucał, na 6 prób 3 się udały - trafił :D )
zamiast akwarium użyj szklanki uważając aby woda nie zachlapała szkła.
Dzisiaj spróbuję z filtrem polaryzacyjnym.
mam wrażenie, że mnie nie zrozumiałeś. pragnę tylko abyś nie marnował czasu ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości