Forum fotograficzne. Działania Płockiej Grupy Fotograficznej poświęcone są fotografii i grafice, konsolidacji lokalnego środowiska fotograficznego, a także promocji i popularyzacji miasta Płock.

Moderator: Skibek

 
Awatar użytkownika
cezarycezary
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Autor tematu
Posty: 12441
Rejestracja: poniedziałek, 18 maja 2009, 14:22
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Tablet

piątek, 4 lis 2011, 19:44

Na horyzoncie trochę wolnego czas pomyśleć o nowych zabawkach. Zastawiam się nad tabletem. Myślę o czymś w stylu Wacom Bamboo Pen. Nigdy nie pracowałem na tego typu ustrojstwach nie bardzo wiem z czym to się je. Ma ktoś? Podpowiecie coś :) ?
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Tablet

piątek, 4 lis 2011, 19:47

Skiiiibeeeek :!: wołają cię
 
Awatar użytkownika
jedrus
Posty: 334
Rejestracja: sobota, 27 lut 2010, 19:46
System: Canon
Lokalizacja: Płock, Boro
Kontaktowanie:

Re: Tablet

piątek, 4 lis 2011, 20:17

mam takie cuś
Obrazek
dużo wygodniejsza i dokładniejsza praca niż mychą
Trzeba się przyzwyczaić bo na początku trochę dziwnie się tym pracuje, ale po pewnym czasie już jest spoko
Zdecydowanie polecam, zwłaszcza jak dużo w PeSie kombinujesz ;)

Jeżeli chodzi o rozmiar to dla mnie A6 jest OK, nie wiem jak inne bo nie miałem styczności, ale myślę, że już za dużo machania byłoby przy A4 czy nawet A5
Ostatnio zmieniony piątek, 4 lis 2011, 20:19 przez jedrus, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
cezarycezary
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Autor tematu
Posty: 12441
Rejestracja: poniedziałek, 18 maja 2009, 14:22
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: Tablet

piątek, 4 lis 2011, 20:18

mam takie cuś

dużo wygodniejsza i dokładniejsza praca niż mychą
Trzeba się przyzwyczaić bo na początku trochę dziwnie się tym pracuje, ale po pewnym czasie już jest spoko
Zdecydowanie polecam, zwłaszcza jak dużo w PeSie kombinujesz ;)
O właśnie! Tego są jakieś różne wersje?
 
Awatar użytkownika
jedrus
Posty: 334
Rejestracja: sobota, 27 lut 2010, 19:46
System: Canon
Lokalizacja: Płock, Boro
Kontaktowanie:

Re: Tablet

piątek, 4 lis 2011, 20:20

Tak, różne rozmiary, są takie które reagują i na pióro i na dotyk (jak touchpad w laptopach), są bezprzewodowe i bardziej dokładne i z programowalnymi przyciskami (bodajże Intuos). Nie zaglębiałem się jakoś mocno bo mi nie był i nie jest potrzebny lepszy w tej chwili ;)
 
Awatar użytkownika
Hamarama
Posty: 2234
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 20:39
System: Nikon
Lokalizacja: Płock, Podole Pd.

Re: Tablet

piątek, 4 lis 2011, 21:49

Różnica między Bambo a Intous jest też taka, że ten pierwszy jest wolniejszy. W praktyce to działa tak, że np. nie złożysz precyzyjnego podpisu. Machniesz ręką, a podpis będzie kanciaty, bo PEN nie nadąży. Intous jest dużo bardziej precyzyjny i szybszy. Gdybym miał kupować to zdecydowanie ten droższy i na pewno w większym rozmiarze. W przeciwnym razie wolę myszkę. PS. Ja zanabyłem tą wersję bambo. Czasem w PSsię przydaje ale szału nie ma. Ogólnie to jedna z ulubionych zabawek mojego Filipa :D

Zapomniałem dopisać, że gdybyś chciał pomacać tego, co jędruś pokazał na zdjęciu to zapraszam na kawkę.
 
Awatar użytkownika
Hamarama
Posty: 2234
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 20:39
System: Nikon
Lokalizacja: Płock, Podole Pd.

Re: Tablet

piątek, 4 lis 2011, 22:10

Wacom Intuos4 M A5 ten jest fajny. Jeszcze fajnieszy w wersji A4. Każdy inny to półśrodek, zabawka ze względy na małą precyzję. Nie warto inwestować kasy, bo się rozczarujesz. Wiem też, że swojego czasu do Intousa dodawali Lightrooma 3 http://www.skynet.pl/wacom-intuos4-wire ... oom-3.html
 
Awatar użytkownika
Domichal
Posty: 151
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 16:50
System: Nikon
Lokalizacja: Płock, Podole

Re: Tablet

piątek, 4 lis 2011, 22:38

Wacom Intuos4 M A5 ten jest fajny. Jeszcze fajnieszy w wersji A4. Każdy inny to półśrodek, zabawka ze względy na małą precyzję. Nie warto inwestować kasy, bo się rozczarujesz. Wiem też, że swojego czasu do Intousa dodawali Lightrooma 3 http://www.skynet.pl/wacom-intuos4-wire ... oom-3.html
Nie przesadzałbym ^^ Jeśli ktoś nie tworzy zawodowo od zera jakichś sporych rozmiarów grafik, tak naprawdę Bamboo powinien spokojnie wystarczyć. Sam mam wersję pen i stworzyłem na nim parę rysunków cyfrowo praktycznie od zera i muszę przyznać, że to tylko kwestia wprawy. A już na pewno praca nim w programach graficznych jest duuużo wygodniejsza od śmigania myszką. Takie jest przynajmniej moje zdanie, człowieka, który nie miał w rękach żadnego profesjonalnego tabletu ;)
TUTAJ obejrzysz i wyżyjesz się na moich wypocinach.
 
Awatar użytkownika
Hamarama
Posty: 2234
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 20:39
System: Nikon
Lokalizacja: Płock, Podole Pd.

Re: Tablet

piątek, 4 lis 2011, 22:42

Wacom Intuos4 M A5 ten jest fajny. Jeszcze fajnieszy w wersji A4. Każdy inny to półśrodek, zabawka ze względy na małą precyzję. Nie warto inwestować kasy, bo się rozczarujesz. Wiem też, że swojego czasu do Intousa dodawali Lightrooma 3 http://www.skynet.pl/wacom-intuos4-wire ... oom-3.html
Nie przesadzałbym ^^ Jeśli ktoś nie tworzy zawodowo od zera jakichś sporych rozmiarów grafik, tak naprawdę Bamboo powinien spokojnie wystarczyć. Sam mam wersję pen i stworzyłem na nim parę rysunków cyfrowo praktycznie od zera i muszę przyznać, że to tylko kwestia wprawy. A już na pewno praca nim w programach graficznych jest duuużo wygodniejsza od śmigania myszką. Takie jest przynajmniej moje zdanie, człowieka, który nie miał w rękach żadnego profesjonalnego tabletu ;)
Biorąc pod uwagę stosunek cena-jakość to masz rację. Nie myśląc natomiast o cenie i mając porównanie między Intous a Bambo to różnica jest jak między Nikonem d80 a d700. Jeżeli się myśli na poważnie o przesiadce na Tablet to warto dołożyć lub najpierw pomacać zanim się kupi żeby nie żałować.
 
Awatar użytkownika
Domichal
Posty: 151
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 16:50
System: Nikon
Lokalizacja: Płock, Podole

Re: Tablet

piątek, 4 lis 2011, 22:45

Biorąc pod uwagę stosunek cena-jakość to masz rację. Nie myśląc natomiast o cenie i mając porównanie między Intous a Bambo to różnica jest jak między Nikonem d80 a d700. Jeżeli się myśli na poważnie o przesiadce na Tablet to warto dołożyć lub najpierw pomacać zanim się kupi żeby nie żałować.
W zasadzie to zgadzam się, zależy jak poważnie ktoś o tym myśli ;) Jak chce zastąpić kompletnie myszkę, to na pewno coś większego lepiej się spisze, to samo jeśli na poważnie myśli o tworzeniu grafiki/dokładnej obróbce. No i w sumie też zależy od tego, jaki kto ma budżet ^^
TUTAJ obejrzysz i wyżyjesz się na moich wypocinach.
 
Awatar użytkownika
cezarycezary
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Autor tematu
Posty: 12441
Rejestracja: poniedziałek, 18 maja 2009, 14:22
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: Tablet

sobota, 5 lis 2011, 08:43

...Każdy inny to półśrodek, zabawka ze względy na małą precyzję. Nie warto inwestować kasy, bo się rozczarujesz...
No to teraz zabiłeś mi ćwieka. Ciekawe. Z tego co wiem modelu o którym napisałem używa kilku najlepszych w naszym kraju fotografów :shock:
 
Awatar użytkownika
vitkov
Posty: 3014
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 20:27
System: Canon
Lokalizacja: Płock Wolskiego/Łączniczek
Kontaktowanie:

Re: Tablet

sobota, 5 lis 2011, 08:59

cezary - sporo zależy od sposobu obróbki
Osoby które pracują z glamour, beauty i dużo działają pędzlem przy retuszu twarzy bedą potrzebowały lepszego narzędzia
Przy sławetnej technice "repoglamour" tez może się trochę przydać
Do ślubniaków - nie wiem czy jest sens - nie ma innego wyjścia jak tylko spróbować i wziąć na testy - niech ktoś ci kopsnie tego bambusa na kilka dni i się przekonasz
 
Awatar użytkownika
Skibek
Posty: 4539
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 12:07
System: Zenit
Lokalizacja: Yerushalaim
Kontaktowanie:

Re: Tablet

sobota, 5 lis 2011, 11:21

Ja mam coś takiego: Wacom Intuos 4 M (A5).
Powiem Wam, że nie wyobrażam sobie pracy w PSie za pomocą innego urządzenia niż tablet.
Co do wielkości to do fotografii nie polecam większego niż A5. Miałem kiedyś A4 i po godzinie zaczyna boleć ręka (bo ostro się trzeba namachać). A5 jest optymalny do obróbki zdjęć. Większe są adresowane do grafików.

Co jest takiego fajnego w tym tablecie?
- czuła końcówka na 2048 poziomów nacisku. Można sobie ustawić co ma się zmieniać wraz z naciskiem (krycie, przepływ, wielkość końcówki pędzla)
- tablet jest dla prawo- i leworęcznych. Można go podłączyć, żeby przyciski i potencjometr były z lewej, albo z prawej strony.
- 8 programowalnych przycisków z wyświetlaczem (wyświetla się opis funkcji obok przycisku)
- dodatkowe wyposażenie - pogrubiony uchwyt do pióra, 5 wkładów (końcówek) standardowych, 1 miękki, 1 elastyczny i 3 wkłady szorstkie
- potencjometr dotykowy (programowalny). Wystarczy przejechać palcem po kółku, żeby np. zmienić rozmiar pędzla, krycie, przepływ, czy co tam sobie ustawimy.
- dwustronne piórko (bezbateryjne). Jedna strona "pisze", a druga "ściera" (tak jak gumka w ołówku).
- piórko czułe nie tylko na nacisk, ale i na kąt trzymania. Też można ustawić co się zmienia wraz z kątem trzymania. Np. kształt końcówki pędzla, jego wielkość, albo coś.

Jakby ktoś chciał sie pobawić to zapraszam na testy ;)
Zawsze uważałem, że Paweł Woliśroda to najgorszy fotograf płocki.
Zakład Tokarsko-Spawalniczy toczy i spawa Ostre Koło.
 
Awatar użytkownika
Hamarama
Posty: 2234
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 20:39
System: Nikon
Lokalizacja: Płock, Podole Pd.

Re: Tablet

sobota, 5 lis 2011, 13:08

Ja z kolei mam tego Bambusa. Tak więc również można pomacać. Ogólnie główna jego wada to kiepska czułość, szybkość czy jak tam się to nazywa.
 
Awatar użytkownika
Skibek
Posty: 4539
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 12:07
System: Zenit
Lokalizacja: Yerushalaim
Kontaktowanie:

Re: Tablet

sobota, 5 lis 2011, 13:24

Ogólnie główna jego wada to kiepska czułość, szybkość czy jak tam się to nazywa.
Ja kiedyś (dawno temu) pożyczyłem od brata tani, mały tablet (Wacom wtedy dla mnie to była rzecz nieosiągalna) i pamiętam, że jak chciałem narysować szybko kilka kółek, to na monitorze wychodziły ośmiokąty ;)
Zawsze uważałem, że Paweł Woliśroda to najgorszy fotograf płocki.
Zakład Tokarsko-Spawalniczy toczy i spawa Ostre Koło.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości