Forum fotograficzne. Działania Płockiej Grupy Fotograficznej poświęcone są fotografii i grafice, konsolidacji lokalnego środowiska fotograficznego, a także promocji i popularyzacji miasta Płock.

Moderator: Skibek

 
Awatar użytkownika
arczi1209
Autor tematu
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 21 lut 2014, 13:17
System: Nikon
Lokalizacja: Bielsk/Płock

CEWE FOTOKSIĄŻKA od FJ - POMOCY !

piątek, 26 cze 2015, 21:03

Witajcie,

mam taki problem: po urlopie uzbierało mi się trochę zdjęć, a że czas jakiś temu przy kupnie aparatu dostałem gratis kupon na CEWE fotoksiążkę (ważny do końca czerwca br) to postanowiłem teraz go wykorzystać i wszystko było fajnie do czasu kiedy zaczęło się "komponowanie" tego cuda. Zdjęcia w rawach, przy przeglądzie w Picasie czy PS zdjęcia są ładne. Po lekkiej obróbce (podstawowe rzeczy jak kontrast czy nasycenia barw) i wyeksportowaniu do jpg nadal ok, ale po wrzuceniu do śmiesznego edytora fotoksiążki lub programu CEWE do podglądu zdjęć od FJ zdjęcie wyświetla się ładnie a po 2-3 sec. pojawia się koszmarny szum - niezależnie od ISO zdjęcia. W PS nie ma co odszumiać bo tam zdjęcia są ładne. Szum pojawia się dopiero w tym dziwnym edytorze do tworzenia książki.
Dodam, że np w edytorze do FK na stronie empiku jest ok ;p
Kobieta z infolinii od FJ twierdzi, że "chyba powinno być dobrze skoro tak się początkowo wyświetlają" i że "to może rozdzielczość ekranu/monitora".
Miał ktoś może do czynienia z czymś takim lub ogólnie korzystał z oferty na fotoksiążki od FJ ?

pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
sebiriusz
Posty: 250
Rejestracja: sobota, 14 kwie 2012, 20:30
System: Nikon
Lokalizacja: Płock, Sienkiewicza

Re: CEWE FOTOKSIĄŻKA od FJ - POMOCY !

piątek, 26 cze 2015, 22:40

Arek, a jak w tym programie do FK włączysz podgląd pełnoekranowy to jest git?
Mozliwe ze to wynik "szybkiej" kompresji do podglądu.
 
Awatar użytkownika
arczi1209
Autor tematu
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 21 lut 2014, 13:17
System: Nikon
Lokalizacja: Bielsk/Płock

Re: CEWE FOTOKSIĄŻKA od FJ - POMOCY !

sobota, 27 cze 2015, 07:51

Bez zmian na podgladzie. Nawet jest opcja zeby program sprawdzil jakosc zdjec i wszedzie pokazuje ze jest ok.
 
Awatar użytkownika
arczi1209
Autor tematu
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 21 lut 2014, 13:17
System: Nikon
Lokalizacja: Bielsk/Płock

Re: CEWE FOTOKSIĄŻKA od FJ - POMOCY !

sobota, 27 cze 2015, 12:57

Ktoś ma jeszcze jakiś pomysl ?
 
Awatar użytkownika
cezarycezary
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 12441
Rejestracja: poniedziałek, 18 maja 2009, 14:22
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: CEWE FOTOKSIĄŻKA od FJ - POMOCY !

wtorek, 30 cze 2015, 13:02

Dziwna sprawa :roll:
Wrzuciłem na naszego FB
 
Awatar użytkownika
cezarycezary
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 12441
Rejestracja: poniedziałek, 18 maja 2009, 14:22
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: CEWE FOTOKSIĄŻKA od FJ - POMOCY !

środa, 1 lip 2015, 11:40

Mariusz Zieliński
Kochani żeby w miarę przyzwoicie wyszło w Cewe w fotoksiazka należy unikać wrzucania rawów i dużych plików. Algorytm kompresji jest tam taki że ściska plik do iluś tam kb . Trzeba po prostu dobrze przygotować pliki w jpg. Taki urok
 
Awatar użytkownika
Skibek
Posty: 4539
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 12:07
System: Zenit
Lokalizacja: Yerushalaim
Kontaktowanie:

Re: CEWE FOTOKSIĄŻKA od FJ - POMOCY !

środa, 1 lip 2015, 13:15

Fakt jest taki, że każde zdjęcie do wydruku powinno być odpowiednio przeskalowane.
Dużym błędem jest np. wrzucanie pełnej wielkości plik (jakby się mogło wydawać - optymalnie) i pomniejszanie go do np. 10x7cm za pomocą "złap za róg i przeciągnij", bo:
1. zdjęcie będzie nieostre przez słaby algorytm skalujący w takich amatorskich edytorach.
2. plik dużo zajmuje, przez co cały album waży np. 600MB, powoli się otwiera, powoli generuje podgląd.

Jeśli chcemy pomniejszyć zdjęcie, to obliczamy jaki powinno mieć rozmiar (w pikselach) po zmianie wielkości.
Teoretycznie, optymalną rozdzielczością dla większości maszyn poligraficznych jest 300dpi (lepsze maszyny lubią nawet 600dpi, ale nie w przypadku CEWE).

Trochę matematyki:
Zdjęcie wyjściowe ma 3000x2000px, a chcemy je wydrukować np. w wielkości 15x10cm.
Czyli musi mieć 150x100mm w 300dpi (300 punktów na cal czyli ok. 180 punktów na centymetr).
150mm x 300dpi / 25,4mm = 1771px
100mm x 300dpi / 25,4mm = 1181px
Czyli obraz pomniejszamy do 1771 x 1181px i (UWAGA) lekko go wyostrzamy po redukcji.

Taki obraz jest prawidłowo przygotowany do wydruku i powinien wyjść optymalnie wydrukowany.


Niestety spotkałem się z tym, że pewne edytory automatyczne pomniejszają zdjęcia do 72dpi (aby mniej miejsca zajmowały na serwerach), a potem sztucznie interpolują obraz tuż przed drukiem do 300dpi (a to jest widoczne na wydruku). Nie wiem, czy CEWE robi taki myk. Mam nadzieję, że nie. :)



A teraz odnośnie Twojego problemu.
Prawdopodobnie jest to wina właśnie dużej wielkości plików, które muszą być na szybko wyświetlone operatorowi (Tobie) programu. Przy takiej ilości dużych plików moce przerobowe programu/serwera są niewystarczające, więc algorytm "obcina" pewne dane, czyli pomniejsza jakość danego zdjęcia. Oczywiście to tylko w podglądzie jest brzydkie, a w pliku powinno być okej.
Zawsze uważałem, że Paweł Woliśroda to najgorszy fotograf płocki.
Zakład Tokarsko-Spawalniczy toczy i spawa Ostre Koło.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości