Forum fotograficzne. Działania Płockiej Grupy Fotograficznej poświęcone są fotografii i grafice, konsolidacji lokalnego środowiska fotograficznego, a także promocji i popularyzacji miasta Płock.

Moderator: Skibek

 
RoLi

12mpx

piątek, 23 paź 2009, 09:33

Używamy aparatów z matrycami 8,10,12 i więcej mpx i jesteśmy zadowoleni lub nie. A tu nagle skośnookie koreańce wypuściły 12mpxowy telefon. http://www1.era.pl/phones/product_detai ... phone=1611 tylko patrzeć jak zaczną pojawiać się następcy z 16 i 24 mpx matrycą. Może czas rozstać się z aparatem tradycyjnym?
 
BeereK

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 10:43

w następnym roku Nokia ma wypuścić telefon z lustrzanką :D
 
Awatar użytkownika
Blister
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 3814
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 20:02
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 11:03

w następnym roku Nokia ma wypuścić telefon z lustrzanką :D
to gruuubo :lol:
 
BeereK

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 11:14

albo i jeszcze gruuuubiej :lol:
 
Awatar użytkownika
Skibek
Posty: 4539
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 12:07
System: Zenit
Lokalizacja: Yerushalaim
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 12:41

Jak chcecie to mogę Wam zrobić matrycę 100MPx wielkości paznokcia, bo to żadna sztuka napisać odpowiedni program interpolujący obraz dziesięciokrotnie. Poprostu wyjmę płytę z małpki za 300zł podepnę programator EPROM'a i dopiszę dwie-3 linie kodu.
A teraz odpowedzcie mi na pytanie: Po kiego ch... grzyba mam to robić? Żeby na małpce był napis 100MPx? czy żeby utopiś się w szumie?

Praw fizyki się nie zmieni. Nie da się z np. ilości 1024 elementów światłoczułych uzyskać ponad 12.000 pikseli w otrzymanym obrazie.
Spróbujcie jednym długopisem narysować za jednym przelotem 12 równoległych linii i to najlepiej tak, żeby każda była w innym kolorze.
Nidyrydy...
Jeżeli jeden "emenms" ma średnicy 1cm to na jednym decymetrze kwadratowym ile takich elementów zmieścimy? No ile? milion? Wg miuch obliczeń to będzieeee... 100szt.
Jak zatem na malusieńkiej matryczce zmieści miliony el. światłoczułych? No jak? SRAK! Nie da się i żadem TurboMasturboMan (czy jak mu tam) mnie nie przekona, że telefonem można zrobić zdjęcie o rozdzielczości większej niż 2MPx w skali 1:1 (stosunek obraz pozyskany:obraz wypluty).

Mój skaner co ma "czujnik optyczny" 2400dpi też umie skanować w rozdzielczości 19.800dpi.

INTERPOLACJA!
Zawsze uważałem, że Paweł Woliśroda to najgorszy fotograf płocki.
Zakład Tokarsko-Spawalniczy toczy i spawa Ostre Koło.
 
Awatar użytkownika
Blister
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 3814
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 20:02
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 19:09

Jak chcecie to mogę Wam zrobić matrycę 100MPx wielkości paznokcia, bo to żadna sztuka napisać odpowiedni program interpolujący obraz dziesięciokrotnie. Poprostu wyjmę płytę z małpki za 300zł podepnę programator EPROM'a i dopiszę dwie-3 linie kodu.
A teraz odpowedzcie mi na pytanie: Po kiego ch... grzyba mam to robić? Żeby na małpce był napis 100MPx? czy żeby utopiś się w szumie?

Praw fizyki się nie zmieni. Nie da się z np. ilości 1024 elementów światłoczułych uzyskać ponad 12.000 pikseli w otrzymanym obrazie.
Spróbujcie jednym długopisem narysować za jednym przelotem 12 równoległych linii i to najlepiej tak, żeby każda była w innym kolorze.
Nidyrydy...
Jeżeli jeden "emenms" ma średnicy 1cm to na jednym decymetrze kwadratowym ile takich elementów zmieścimy? No ile? milion? Wg miuch obliczeń to będzieeee... 100szt.
Jak zatem na malusieńkiej matryczce zmieści miliony el. światłoczułych? No jak? SRAK! Nie da się i żadem TurboMasturboMan (czy jak mu tam) mnie nie przekona, że telefonem można zrobić zdjęcie o rozdzielczości większej niż 2MPx w skali 1:1 (stosunek obraz pozyskany:obraz wypluty).

Mój skaner co ma "czujnik optyczny" 2400dpi też umie skanować w rozdzielczości 19.800dpi.

INTERPOLACJA!
I wszystko w temacie :)
 
pegejefowiec
Posty: 872
Rejestracja: czwartek, 2 lip 2009, 18:37
System: Samsung
Lokalizacja: Wiocherowo
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 19:57

Jak chcecie to mogę Wam zrobić matrycę 100MPx wielkości paznokcia, (..)
Mój skaner co ma "czujnik optyczny" 2400dpi też umie skanować w rozdzielczości 19.800dpi.

INTERPOLACJA!
I wszystko w temacie :)
Akurat nic w temacie. Zobacz sobie małpki, które na matrycy wielkości 1/2.5 cala (czyli około 30 mm2 powierzchni) mają 7 czy 10 mpix. Zobacz z nich ISO 800. Doczytaj, że to CCD. Pomyśl potem, że Twój Nikon ma matrycę wielkości ponad 1900 mm2, czyli ponad 60 razy większą powierzchnią od tamtej, a rozmiarami większą prawie pięć razy na każdym boku. Upakowanie prawie 30 razy luźniejsze w Nikonie, a sensor wykonany w niskoszumiącej technologii CMOS. Przypomnij sobie piękny obrazek z CCD z D70. Dużo lepiej jest z CMOS Nikona? Inaczej - czy jest 30 razy lepiej? Albo chociaż pięć? Bo podobno CMOS jest duużo lepszy od CCD. Bo podobno większa matryca jest duuużo lepsza niż malutka. A duuużo to więcej niż 2, więcej nawet niż 4. A duuużo mnożone przez duuużo to zajeeeebiście duuuużo. Powinno być też więc miliard razy lepiej. Nie jest. Jest lepiej, dużo lepiej, ale nie na tyle, na ile się wydaje. A i ta mała matryca nie ma 2mpix, by trzeba było interpolować, tak nawiasem mówiąc.....
Niedługo pożegnanie ... Tobie też należy się trochę radości! :D
O zdjęciach dyskutuję tutaj.
 
Awatar użytkownika
CrioX
Posty: 1497
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2009, 23:05
System: Canon
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 20:00

Widziałem zdjęcia z tego Pixona... i raczej nie jest to INTERPOLACJA.
Teorie wyłożyłeś ładnie, ale w tym wypadku chyba nie na temat.
Fakt
Zdjęcia są do dupy... ( odszumione mocno zanim wylecą z komórki ), ostrość na rogach też mocno zjeżdża...
Ale mam dla porównania coś co faktycznie interpoluje, może nie do 12, ale do 8 Mpix...
I jeżeli w przypadku tego urządzenia tez sie tak dzieje, a wywnioskowałem z tego co napisałeś że tak...

...to robi to genialnie :?



Albo algorytm interpolacji poszedł aż tak do przodu :mrgreen:
 
pegejefowiec
Posty: 872
Rejestracja: czwartek, 2 lip 2009, 18:37
System: Samsung
Lokalizacja: Wiocherowo
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 20:08

W moim poprzednim poście proszę zmienić sobie wartość 1900 na około 370, a wszelkie 30 na 10 (z rozpędu nie te wartości co chciałem wpisałem). Chciałem edytować, ale czas edycji po wysłaniu postu dla dłuższego tekstu jest jednak zbyt krótki.
Teorie wyłożyłeś ładnie, ale w tym wypadku chyba nie na temat.
Trudno, może się jednak komuś przyda :D
Niedługo pożegnanie ... Tobie też należy się trochę radości! :D
O zdjęciach dyskutuję tutaj.
 
Awatar użytkownika
CrioX
Posty: 1497
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2009, 23:05
System: Canon
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 20:13

W moim poprzednim poście proszę zmienić sobie wartość 1900 na około 370, a wszelkie 30 na 10 (z rozpędu nie te wartości co chciałem wpisałem). Chciałem edytować, ale czas edycji po wysłaniu postu dla dłuższego tekstu jest jednak zbyt krótki.
Teorie wyłożyłeś ładnie, ale w tym wypadku chyba nie na temat.
Trudno, może się jednak komuś przyda :D
Moj post odnosił się do Skibka kolego :)
A że mnie ubiegłeś to tak wyszło że pod Twoim napisałem ;)
 
Awatar użytkownika
Blister
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 3814
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 20:02
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 20:14

W moim poprzednim poście proszę zmienić sobie wartość 1900 na około 370, a wszelkie 30 na 10 (z rozpędu nie te wartości co chciałem wpisałem). Chciałem edytować, ale czas edycji po wysłaniu postu dla dłuższego tekstu jest jednak zbyt krótki.
Jak czas się skończy, to piszesz kolejnego posta ;)
 
pegejefowiec
Posty: 872
Rejestracja: czwartek, 2 lip 2009, 18:37
System: Samsung
Lokalizacja: Wiocherowo
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 20:15

W moim poprzednim poście proszę zmienić sobie wartość 1900 na około 370, a wszelkie 30 na 10 (z rozpędu nie te wartości co chciałem wpisałem). Chciałem edytować, ale czas edycji po wysłaniu postu dla dłuższego tekstu jest jednak zbyt krótki.
Jak czas się skończy, to piszesz kolejnego posta ;)
A już myślałem kilka razy, że tylko udajesz wariata ;-)
Niedługo pożegnanie ... Tobie też należy się trochę radości! :D
O zdjęciach dyskutuję tutaj.
 
Awatar użytkownika
Hanneggem
Administrator
Posty: 1349
Rejestracja: poniedziałek, 21 wrz 2009, 08:19
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 21:03

A ja się szczerze dziwię, że powstają takie konstrukcje. Obiektyw wielkości guzika od koszuli, a "piksli" nasrane jak u starej baby w tobołku. To się zwyczajnie kupy nie trzyma. Dla mnie wniosek jest dość prosty: marketing dla dyletantów ważniejszy od wszystkiego. Nieważne co, nieważne jak, byle dużo "piksli" było. Aż się prosi o cytat z klasyka (już): "Ciemny lud to kupi".
Z drugiej strony jest pozytyw - poważne firmy - C,L,N,O,S - przestały się wygłupiać i zajęły się czułością, zamiast mnożeniem punkcików.
...i nie będzie dla was życia po śmierci, bo i przed nią go przecież nie było ...

w razie kłopotów z nickiem - "Hann"
 
Awatar użytkownika
Blister
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 3814
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 20:02
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 21:09

A ja się szczerze dziwię, że powstają takie konstrukcje. Obiektyw wielkości guzika od koszuli, a "piksli" nasrane jak u starej baby w tobołku. To się zwyczajnie kupy nie trzyma. Dla mnie wniosek jest dość prosty: marketing dla dyletantów ważniejszy od wszystkiego. Nieważne co, nieważne jak, byle dużo "piksli" było. Aż się prosi o cytat z klasyka (już): "Ciemny lud to kupi".
Z drugiej strony jest pozytyw - poważne firmy - C,L,N,O,S - przestały się wygłupiać i zajęły się czułością, zamiast mnożeniem punkcików.
Proste, nikt oprócz jakiś gadżeciarzy, nie patrzy na ilość pikseli w komórce. Po prostu to taki dodatkowy bajer w telefonie, kolejny chwyt marketingowy ;)
 
pegejefowiec
Posty: 872
Rejestracja: czwartek, 2 lip 2009, 18:37
System: Samsung
Lokalizacja: Wiocherowo
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

piątek, 23 paź 2009, 21:18

Z drugiej strony jest pozytyw - poważne firmy - C,L,N,O,S - przestały się wygłupiać i zajęły się czułością, zamiast mnożeniem punkcików.
Dokładnie. Dlatego, że punkcików mają już wystarczająco. Reszta musi dorobić :D
Niedługo pożegnanie ... Tobie też należy się trochę radości! :D
O zdjęciach dyskutuję tutaj.
 
Awatar użytkownika
cezarycezary
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 12441
Rejestracja: poniedziałek, 18 maja 2009, 14:22
System: Nikon
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:

Re: 12mpx

sobota, 24 paź 2009, 09:55

Spróbujcie jednym długopisem narysować za jednym przelotem 12 równoległych linii i to najlepiej tak, żeby każda była w innym kolorze.
No nie mów że ni umiiiiiszz :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości