Forum fotograficzne. Działania Płockiej Grupy Fotograficznej poświęcone są fotografii i grafice, konsolidacji lokalnego środowiska fotograficznego, a także promocji i popularyzacji miasta Płock.

 
Awatar użytkownika
eClipser
Autor tematu
Posty: 317
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 08:01
System: Canon
Lokalizacja: Bielsk/Płock

Wisła - Garbarnia

niedziela, 18 lis 2012, 23:38

- Ostatni mecz Wisły w tym roku, dający 2 miejsce w tabeli i szanse na pierwsza ligę.
- Drugi mój mecz piłki nożnej w ogóle jeśli chodzi o zdjęcia.
- Pierwszy mecz przy sztucznym oświetleniu, gdzie odczułem że f/4 to chyba trochę za ciemno na takie imprezy.

BTW, co byście koledzy polecili do sportu przy takich warunkach?

1. Obrazek

2. Obrazek

3. Obrazek

4. Obrazek

5. Obrazek

6. Obrazek

7. Obrazek

8. Obrazek

9. Obrazek

10.Obrazek
 
Awatar użytkownika
siwy
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 5043
Rejestracja: środa, 9 cze 2010, 13:46
System: Canon
Lokalizacja: Płock/Słupno
Kontaktowanie:

Re: Wisła - Garbarnia

poniedziałek, 19 lis 2012, 08:07

A nie da się z cieni wyciągnąć jeszcze ?
Można i Bezkarnie...
FacebookowoThumbs up!
 
studioflesh

Re: Wisła - Garbarnia

poniedziałek, 19 lis 2012, 13:17

jakie tam iso miałeś ustawione i czym robione?
 
Awatar użytkownika
eClipser
Autor tematu
Posty: 317
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 08:01
System: Canon
Lokalizacja: Bielsk/Płock

Re: Wisła - Garbarnia

poniedziałek, 19 lis 2012, 14:34

A nie da się z cieni wyciągnąć jeszcze ?
Podjaśnić fotki zawsze można ale właśnie o te cienie mi głównie chodzi. Przykład nr6. Reflektory nie podświetlają od spodu, a albedo murawy jest za słabe, żeby dobrze oświetlić twarz zawodnika. Po lekkim wyciagnięciu cienia poszedł jakiś niebieskawy filtr, maskujący szumy na zdjęciach. Jak targam dalej, od razu wyłazi ziarno i robi się pikseloza. Jak nie ruszę nic, to gęba zupełnie ciemna.
jakie tam iso miałeś ustawione i czym robione?
ISO 1600-2000, -1/3EV, żeby uzyskac w miarę przyzwoite czasy. Szkło to 70-200/4
 
Awatar użytkownika
eClipser
Autor tematu
Posty: 317
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 08:01
System: Canon
Lokalizacja: Bielsk/Płock

Re: Wisła - Garbarnia

poniedziałek, 19 lis 2012, 20:02

Rozjaśniłem deczko #6 i podmieniłem. Twarz co prawda dalej fioletowa ale przynajmniej widać kto to :)

A co do reszty fotek, cały czas zapraszam do chlastania. Bo o ile przy dobrej pogodzie secik z meczu w zasadzie sam "się robi", o tyle zupełnie nie wiem czego unikać w powyższych warunkach oświetleniowych, a czego się trzymać.
 
Awatar użytkownika
miechu
Posty: 589
Rejestracja: niedziela, 30 sie 2009, 17:40
System: Nikon
Kontaktowanie:

Re: Wisła - Garbarnia

poniedziałek, 19 lis 2012, 20:25

... o tyle zupełnie nie wiem czego unikać w powyższych warunkach oświetleniowych, a czego się trzymać.
Unikaj chodzenia na mecz piłki nożnej w takich warunkach, ze sprzętem, z którego nie wyciągniesz nic więcej, a trzymaj się pomysłu pójścia na piwo, jak masz czas :-)
 
Awatar użytkownika
eClipser
Autor tematu
Posty: 317
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 08:01
System: Canon
Lokalizacja: Bielsk/Płock

Re: Wisła - Garbarnia

poniedziałek, 19 lis 2012, 22:39

Dobra myśl. Gdy przyjdzie Ci jutro iść do pracy z której wiesz, że nie wyciągniesz niż więcej, również trzymaj się tego pomysłu. :twisted:

Teraz poważnie. Chcę problem rozgryźć więc podszedłem do niego z innej strony. Po wygrzebaniu w necie innych meczowych fotek z tego samego szkła, oraz po przyjrzeniu się swoim rawom, mam wrażenie, że problem tkwi raczej w obróbce, a nie w sprzęcie. Niestety, PS-a używam sporadycznie i średnio nad nim panuję. Zadziałałem więc inaczej. Wywołałem kilka rawów, a szumy usunąłem w Neat Image. I to wszystko. Czy to o to chodzi? Jest coś lepiej?

11. Obrazek

12. Obrazek

13. Obrazek

14. Obrazek

15. Obrazek

16. Obrazek
 
Awatar użytkownika
siwy
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 5043
Rejestracja: środa, 9 cze 2010, 13:46
System: Canon
Lokalizacja: Płock/Słupno
Kontaktowanie:

Re: Wisła - Garbarnia

wtorek, 20 lis 2012, 10:51

Miechu serio piszesz ? ;) wolę iść robić foty i spędzić czas na świeżym powietrzu niż walić bro ;) ale cóż...
Można i Bezkarnie...
FacebookowoThumbs up!
 
studioflesh

Re: Wisła - Garbarnia

wtorek, 20 lis 2012, 11:07

iso możesz spokojnie dać na 4000 lub 5400 i powinno być ok.
spróbuj dać wiecej kolejnym razem. pozdro.
 
Awatar użytkownika
eClipser
Autor tematu
Posty: 317
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 08:01
System: Canon
Lokalizacja: Bielsk/Płock

Re: Wisła - Garbarnia

wtorek, 20 lis 2012, 12:19

Nigdy nie wychodziłem poza ISO3200 :)
Ale załóżmy, że jest mecz i ustawiam wyżej. Czy warto wtedy włączyć redukcję szumu w body, czy odszumiać wyłącznie w postptrocessingu?
 
Awatar użytkownika
miechu
Posty: 589
Rejestracja: niedziela, 30 sie 2009, 17:40
System: Nikon
Kontaktowanie:

Re: Wisła - Garbarnia

wtorek, 20 lis 2012, 13:07

Miechu serio piszesz ? ;) wolę iść robić foty i spędzić czas na świeżym powietrzu niż walić bro ;) ale cóż...
Czy serio?
Piszę serio ale interpretacja zależy oczywiście od odbiorcy.
Jak musisz zrobić fotę (bo na tym zarabiasz) albo jesteś zagorzałym kibicem, fotoamatorem lub z innego powodu uwielbiasz siedzieć na drugiej, trzeciej czy okręgowej lidze PN i robić zdjęcia - no to na browarka zawsze można iść po meczu, ewentualnie w innym terminie (o ile ktoś lubi browarek).
Ale jeżeli tylko chcesz zrobić fajną fotę sportową "na okładkę" mając duże ograniczenia sprzętowe - to tak naprawdę bardzo trudne zadanie - może lepiej znaleźć inne pole działania (albo inny temat fotograficzny albo inne ciekawe lub pożyteczne zajęcie, że o browarku nie wspomnę, żeby Siwego nie urazić ;-)). Jak tak zrobiłem - choć pewnie i trochę mi pomogli - nie dostałem akredytacji na ten sezon :-) Ale tak naprawdę, to sprzęt za słaby i czasu mało, no i nie ma co się "męczyć" i marznąć na .... hmm, która to liga?

A ze wskazówek, to myślę, że można podnieść iso, w obróbce pobawić się krzywymi, balans bieli wg mnie ciut cieplej (a może nie), no i nie widzę tu uzasadnienia do krzywych kadrów (1,5,6). Oczywiście nie jestem wyrocznią - piszę jak odbieram te fotki i z obserwacji innych fotografów sportowych. No i ja jestem zwolennikiem ciasnego kadrowania sportu i "izolowania akcji" - tu też tego brakuję, co pewnie jest spowodowane za małą liczbą mm :-). Plecy w piłce nożnej też są mało atrakcyjne (11,12,13).
Życzę wytrwałości i przynajmniej 300mm ze światłem 2,8 na gwiazdkę :-)
 
BeereK

Re: Wisła - Garbarnia

wtorek, 20 lis 2012, 21:51

przy sztucznym oświetleniu zdecydowanie polecam jak najjaśniejsze szkło i raczej ze stałą ogniskową (jakaś czysetka albo pincetka najlepsza by była ;) )
 
studioflesh

Re: Wisła - Garbarnia

środa, 21 lis 2012, 20:01

iso możesz spokojnie dać wyżej. kadry - myślę że poprzednicy wszystko powiedzieli. pamiętać trzeba jednak że każdy człowiek widzi wszystko inaczej, czuje inaczej i dlatego fotografia daje nam takie możliwości. większość zdjęć to powinny być ciasne kadry i wiadomo pleców nikt nie lubi oglądać - wszystko zależy jednak od sytuacji.

siwy z jednej strony ma rację - jako kibic mozesz tam pójść i stracić nerwy - nic więcej. ale jak idziesz bo chcesz coś fajnego sfotografować to każde miejsce jest dobre.
więc wybór należy do ciebie - piwko czy zdjęcia.

co do szkieł myślę że każdy by chciał np stałkę 300 f2.8 :)
z braku laku wystarczy f4.0 - też daje rade.


a jaki masz korpus - pełna klatka czy crop?
 
Awatar użytkownika
eClipser
Autor tematu
Posty: 317
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 08:01
System: Canon
Lokalizacja: Bielsk/Płock

Re: Wisła - Garbarnia

czwartek, 22 lis 2012, 00:16

Mam 5DI i 50D. Jednak na mecz postanowiłem zabrać 50D ze względu na szybkostrzelność. A że to mój pierwszy mecz po ciemku i z ciemnym szkłem, efekt nie bardzo mnie zadowolił, toteż liczyłem na związane z tym konkretne wskazówki od kolegów. Ale odesłano mnie na piwo lub po zakup 300/2.8 (Regular Price: $7,299.00), więc podrążyłem temat gdzie indziej i wyszło na to, że w zasadzie najlepszym i uniwersalnym rozwiązaniem na takie warunki oświetleniowe byłby 70-200/2.8. Lepsze światło to mniejsze ISO, mniejsze ISO to mniej stratne cropowanie do ulubionych przez prawie wszystkich, ciasnych kadrów w sporcie. Tylko ta waga....

A gdyby kogoś interesowało, co można wycisnąć z zestawu 50D+70-200/2.8:
http://www.forumphoto.pl/topic/22746-sp ... eporterka/

PS. Ma ktoś może z was to szkiełko do pomacania w Płocku lub w Warszawie ?
 
Awatar użytkownika
siwy
Członek Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna
Posty: 5043
Rejestracja: środa, 9 cze 2010, 13:46
System: Canon
Lokalizacja: Płock/Słupno
Kontaktowanie:

Re: Wisła - Garbarnia

czwartek, 22 lis 2012, 08:37

70-200 2.8 posiada Jaco np.
Można i Bezkarnie...
FacebookowoThumbs up!
 
Awatar użytkownika
eClipser
Autor tematu
Posty: 317
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 08:01
System: Canon
Lokalizacja: Bielsk/Płock

Re: Wisła - Garbarnia

czwartek, 22 lis 2012, 13:42

O! I to jest dobra wiadomość, bo chyba miałem już przyjemność poznać człowieka :)

Oczywiście, nie spisuje od razu na straty 70-200/4, bo to bardzo dobre, ostre i poręczne szkiełko, zajmujące mało miejsca w plecaku.
Możliwe też, że i w trudniejszych warunkach, oraz na lepszych korpusach, sprawdza się znakomicie, tylko po prostu ze mnie d.u.p.a. nie fotograf. Ale po cichu liczyłem, że fotki z drugiego w życiu meczu, mogą wyjść już tylko lepsze, niż z pierwszego. No i się trochę przeliczyłem. :(

Przykładowy secik z tego pierwszego:
I od razu przepraszam, że:
- również nie kadrowałem zbyt ciasno, ale to tylko cropy z jpgów. W rawach wtedy w ogóle nie robiłem.
- zamęczam tyloma zdjęciami w jednym wątku, ale usiłuję rozgryźć tematykę fotografii futbolowej, w dalszym ciągu licząc na wsparcie bardziej doświadczonych kolegów. Od czegoś trzeba przecież zacząć. ;)


01.Obrazek

02.Obrazek

03.Obrazek

04.Obrazek

05.Obrazek

06.Obrazek

07.Obrazek

08.Obrazek

09.Obrazek

10.Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość